MyTunes poszerza możliwości iTunes?

Niedługo po ukazaniu się na rynku wersji aplikacji iTunes przeznaczonej dla użytkowników Windows, pojawiła się niewielka aplikacja o nazwie MyTunes, rozszerzająca w specyficzny sposób funkcjonalność programu Apple'a. MyTunes umożliwia zapisanie na twardym dysku zasobów muzycznych udostępnionych w ramach sieci lokalnej przez innego użytkownika iTunes.

W iTunes istnieje funkcja pozwalająca na współdzielenie swoich muzycznych zasobów znajdujących w się w bibliotece, w ramach jednej sieci lokalnej. Oznacza to, iż każdy inny użytkownik iTunes może przeglądać udostępnione przez nas zasoby i słuchać ich. Jedynym ograniczeniem jest brak możliwości zapisu utworów na twardy dysk (słuchanie utworu odbywa się poprzez jego streaming). Niewielki program autorstwa studenta Billa Zellera o nazwie MyTunes rozwiązuje tą kwestię.

Wystarczy po jego zainstalowaniu podwójnie kliknąć na utwór w iTunes znajdujący się na innym komputerze, który chcemy pobrać na dysk, a natychmiast pojawi się on w okienku MyTunes. Tam należy ponownie wykonać operację podwójnego kliknięcia i wskazać miejsce na naszym dysku, w którym utwór zostanie zapisany. Intrygujący wydaje się być fakt, iż osoba od której pobieramy utwory nawet nie musi o tym wiedzieć, ponieważ obecność MyTunes w sieci pozostaje niezauważona.

Wraz z pojawieniem się aplikacji rozgorzała dyskusja nad kwestią legalności MyTunes. Na stronie internetowej autora została zamieszczona informacja ostrzegająca przed pobieraniem aplikacji w przypadku, gdybyśmy chcieli ją wykorzystać do pogwałcenia praw autorskich w jakikolwiek sposób. Bill Zeller - twórca MyTunes podkreśla, iż zdaje sobie sprawę z możliwości wykorzystania swojego programu w nielegalny sposób. Dodaje jednak, że odpowiedzialność związana z niewłaściwym wykorzystywaniem programu spada nie na konstruktorów lecz na jego użytkowników.

Jak do tej pory ani koncern Apple, ani stworzyszenie RIAA nie kontaktowało się z Zellerem w sprawie MyTunes. Program dostępny jest jedynie dla posiadaczy systemu Windows.

Więcej informacji o programie: http://www.drunkenaardvark.com