MySpace Polska blokuje ex-artystów EMI

Dlaczego MySpace uznało, że Kasia Klich, Yaro, Reni Jusis i Blue Cafe nie posiadają praw autorskich do swoich utworów?

MySpace Polska blokuje ex-artystów EMI
"Wczoraj wieczorem zauważyliśmy, że nasze utwory, czyli moje i Yaro, zostały zablokowane na MySpace" - mówi Kasia Klich, polska piosenkarka. Chodzi o dwie piosenki, "Zaproszenie" oraz "Kto Uratuje", które artystka udostępniła do odsłuchania na swoim profilu w MySpace. Także na profilu Yaro zablokowano możliwość odsłuchania dwóch piosenek artysty.

Utwór może być umieszczony na MySpace tylko przez osoby posiadające do niego prawa autorskie. W przesłanym do artystów zawiadomieniu MySpace powołuje się na zgłoszenie naruszenia własnie tych praw. Co zastanawiające, nie zablokowano wszystkich utworów artystów (wciąż np. można odsłuchać "Lepszy Model").

Blokada EMI

Jak się okazuje, nie tylko Kasia Klich i Yaro zostali zablokowani przez MySpace. Sprawa dotyczy m.in. Reni Jusis i Blue Cafe. Elementem wspólnym dla zagadki jest to, że rzecz dotyczy utworów artystów wydawanych przez EMI Music Polska. - "Przypuszczam, że takich przykładów znalazłoby się więcej. To artyści, którzy kiedyś byli związani z EMI kontraktem, a dziś już nie są" - mówi Kasia Klich - "Jeśli za chwilę zostaną na tej samej zasadzie zablokowane utwory pochodzące z innych wytwórni, to artyści nie będą mieli czego na MySpace szukać. A chyba nie o to temu portalowi chodzi."

MySpace Polska blokuje ex-artystów EMI

MySpace usuwa utwory lub blokuje treści audio lub wideo z następujących przyczyn:

- opublikowane treści zostały rozpoznane przez filtr praw autorskich Myspace

- serwis otrzymał powiadomienie od prawowitego właściciela praw autorskich

- treści wykorzystywane były w sposób naruszający regulamin MySpace.

Co najprawdopodobniej wydarzyło się w tym przypadku? MySpace co pewien czas dostaje od czterech największych wytwórni muzycznych (Warner Music, EMI, Sony oraz Universal) listę oficjalnych profili artystów założonych na MySpace Music. Dzięki temu obsługa serwisu uzyskuje informacje o fałszywych profilach i je na bieżąco usuwa (w zeszłym roku np. zlikwidowano, aż siedem fikcyjnych profili grupy Happysad).