Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

MyDoom powraca, autorzy szukają pracy

Eksperci zajmujący się bezpieczeństwem, ostrzegają o 4 kolejnych odmianach niebezpiecznego robaka MyDoom, które prawie jednocześnie pojawiły się w Sieci. Pojawiają się również głosy, że może być to zwiastun nadejścia o wiele potężniejszej odmiany 'insekta'.

Kolejne odmiany robaka MyDoom, które pojawiły się w ostatnim czasie w Sieci (oznaczone symbolami, S, U, T oraz V) charakteryzują się podobnym sposobem działania, jak ich poprzednicy - rozprzestrzeniają się jako załączniki do wiadomości pocztowych, a po zainstalowaniu na komputerze ofiary pobierają dodatkowy kod z różnych stron internetowych. Wszystkie cztery 'insekty' są trudne do usunięcia, ponieważ uniemożliwiają oprogramowaniu antywirusowemu połączenie się z serwerem w celu pobrania aktualizacji definicji.

Jak mówi Sam Curry, wiceprezes departamentu product management w firmie Computer Associates, fakt wprowadzenia do obiegu w tym samym czasie kilku podobnych odmian robaka, może zwiastować pojawienie się wkrótce kolejnej, o wiele groźniejszej wersji. Podobną taktykę zastosowano w przypadku wirusa Bagle.

Co ciekawe, w kodzie najnowszych wersji robaka MyDoom, została zaszyta dodatkowa wiadomość od autorów, którzy wydają się być zainteresowany podjęciem pracy w sektorze firm zajmujących się oprogramowaniem antywirusowym: "We searching 4 work in AV industry".

Graham Clulely z firmy Sophos podkreśla, iż z pewnością autorzy MyDooma będą mieli problemy ze znalezieniem pracy u producenta oprogramowania antywirusowego. Po pierwsze pod znakiem zapytania pozostaje wiarygodność takiego człowieka, a dodatkowo autorzy wirusów i robaków nie zwracają tak dużej uwagi na kwestię kompatybilności kodu.