Muzyka z komórki obok Napstera?

Wchodząca w skład koncernu Bertelsmanna BMG Europe i Vitaminic podpisały paneuropejską umowę licencyjną, na mocy której serwis muzyczny będzie dystrybuować muzyką należącą do wytwórni poprzez telefony komórkowe.

W pierwszym etapie, Vitaminic utworzy serwis z muzyką do której prawa posiada BMG Europe dl a1,2 mln użytkowników holenderskiego operatora Dutchtone. Vitaminic będzie zarządzał zawartością serwisu muzycznego operatora komórkowego Dutchtone, spółki należącej do Orange. Podobną umowę podpisał już z Telecom Italia. W czerwcu Vitaminic podpisał także umowę z Ericssonem, na mocy której dostarczy aplikacje dla aparatów obsługujących standard wiadomości MMS.

Vitaminic.com to serwis działający po „białej”, legalnej stronie rynku dystrybucji muzyki w Sieci. W kwietniu br. deklarował posiadanie praw do dystrybucji ponad 400 tys. utworów 90 tys. artystów. Liczba ta z pewnością zwiększy się wydatnie w wyniku podpisanej właśnie umowy z BMG Europe.

Warto zauważyć, że wytwórnia BMG Europe wchodzi w skład koncernu Bertelsmanna, od dłuższego już czasu próbującego wskrzesić Napstera. Ostatnio Bertelsmann przejął legendarny serwis P2P i podtrzymał wolę wznowienia jego działalności. Wydaje się, że szef Bertelsmanna, Thomas Middelhoff, który jak sam wielokrotnie deklarował głęboko wierzy w świetlaną przyszłość dystrybucji muzyki w Internecie, rozczarowany przeciągającą się kwestią ratowania Napstera, coraz częściej będzie szukał innych dróg realizacji tej wizji.