Muzyka w sieci - UE bliżej porozumienia

Organizacje ochrony praw autorskich w Belgii (SABAM) i Holandii (BUMA) postanowiły zrezygnować z podtrzymywanych do tej pory ograniczeń w licencjonowaniu muzyki w formie cyfrowej użytkownikom w Internecie. Organizacje te przyjęły propozycje Komisji Europejskiej, która dąży do zwiększenia obrotów muzycznych sklepów online na Starym Kontynencie.

UE zamierza konkurować na tym rynku z podobnymi firmami zza Atlantyku. W Stanach Zjednoczonych internetowe sklepy z muzyką rozwijają się prężnie - Amerykanie wydali w zeszłym roku w ten sposób ok. 248 mln USD (207 mln euro), podczas gdy Europejczycy - zaledwie 27,2 mln euro.

Propozycje ujednoliconego dla wszystkich państw Unii Europejskiej licencjonowania utworów muzycznych w Internecie wysunęła po raz pierwszy Komisja Europejska. Jej przedstawiciele stoją na stanowisku, iż sposób licencjonowania muzyki online nie może być taki sam jak w przypadku materiałów zarejestrowanych na płytach CD, "winylach" czy kasetach. Procedury te oparte są o poszczególne przepisy prawa, działające na terytoriach państw, zatem nie mogą mieć zastosowania w cyfrowym świecie bez granic - uważa Komisja.

Obecnie każdy kto chciałby uruchomić sklep muzyczny online na terenie UE, musi podpisać stosowne umowy z 16 różnymi organizacjami udzielającymi licencji. UE ma nadzieję, że porozumienie z innymi organizacjami uda się osiągnąć do października br. Brak systemu licencji działających na terenie całej Unii obniża konkurencyjność tutejszych usług i utrudnia wejście nowych graczy na rynek.

Więcej informacji: BBC