Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Muzyka w sieci - UE bliżej porozumienia

Organizacje ochrony praw autorskich w Belgii (SABAM) i Holandii (BUMA) postanowiły zrezygnować z podtrzymywanych do tej pory ograniczeń w licencjonowaniu muzyki w formie cyfrowej użytkownikom w Internecie. Organizacje te przyjęły propozycje Komisji Europejskiej, która dąży do zwiększenia obrotów muzycznych sklepów online na Starym Kontynencie.

UE zamierza konkurować na tym rynku z podobnymi firmami zza Atlantyku. W Stanach Zjednoczonych internetowe sklepy z muzyką rozwijają się prężnie - Amerykanie wydali w zeszłym roku w ten sposób ok. 248 mln USD (207 mln euro), podczas gdy Europejczycy - zaledwie 27,2 mln euro.

Propozycje ujednoliconego dla wszystkich państw Unii Europejskiej licencjonowania utworów muzycznych w Internecie wysunęła po raz pierwszy Komisja Europejska. Jej przedstawiciele stoją na stanowisku, iż sposób licencjonowania muzyki online nie może być taki sam jak w przypadku materiałów zarejestrowanych na płytach CD, "winylach" czy kasetach. Procedury te oparte są o poszczególne przepisy prawa, działające na terytoriach państw, zatem nie mogą mieć zastosowania w cyfrowym świecie bez granic - uważa Komisja.

Obecnie każdy kto chciałby uruchomić sklep muzyczny online na terenie UE, musi podpisać stosowne umowy z 16 różnymi organizacjami udzielającymi licencji. UE ma nadzieję, że porozumienie z innymi organizacjami uda się osiągnąć do października br. Brak systemu licencji działających na terenie całej Unii obniża konkurencyjność tutejszych usług i utrudnia wejście nowych graczy na rynek.

Więcej informacji: BBC