Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Muzyczny e-rynek coraz większy

Wzrasta liczba osób pobierających muzykę z sieci. O ile pod koniec 2003 roku europejski e-rynek muzyczny wart był 10,6 mln euro, to już pod koniec bieżącego roku jego wartość wzrośnie czterokrotnie do 46,3 mln euro - szacuje Jupiter Research. Za pięć lat zyski internetowych dostawców muzyki wynieść mają 836 mln euro, co będzie stanowić 8% wartości całego rynku muzycznego. Najwięcej utworów z sieci w Europie pobierają Brytyjczycy.

Informację podajemy za serwisem Clickz.com. W Stanach Zjednoczonych kupowanie muzyki w sieci jest bardzo popularne. W 2002 roku około 8% amerykańskich internautów pobierających muzykę z internetu płaciło za utwory, rok później było ich 22%. W tym roku z kolei już 37% Amerykanów płaci za MP3. Według badań Ipsos większość z nich - bo 62% - zapisuje muzykę na CD, tylko 26% umieszcza pliki w przenośnych odtwarzaczach MP3.

W tym roku wartość tamtejszego rynku wyniesie 270 mln USD, a według prognoz Jupiter Research za 5 lat przychody wzrosną do 1,7 mld USD, stanowiąc 12% całego amerykańskiego rynku muzycznego.

Według prognoz Ipsosa popularność odtwarzaczy MP3 będzie się dynamicznie zwiększać przez najbliższych kilka lat. Każdego roku ilość tego typu sprzętu będzie wzrastać o 50%.

Według raportu JupiterResearch mimo rosnącej popularności utworów z sieci, płyty CD nie znikną z rynku. W Stanach Zjednoczonych pozostaną głównym nośnikiem muzyki. Te prognozy nie zgadzają się z przewidywaniami IFPI - Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego, która twierdzi, że użycie płyt CD będzie maleć.

W Polsce istnieje na razie wciąż niewielki serwis muzyczny iPlay, który oferuje około 5 tys. utworów oraz serwis z polską muzyką Soho.pl. Nie są one - przynajmniej na razie - konkurentami dla amerykańskich gigantów, jak chociażby Napstera, który oferuje ponad 700 tys. utworów i 65 tys. albumów, a od chwili powstania zanotował kilkadziesiąt milionów pobrań plików MP3.