Muzeum w Oświęcimiu na Facebooku

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau założyło swoją stronę na Facebooku. W ten sposób chce dotrzeć do młodych ludzi i za pośrednictwem Internetu edukować o zbrodniach popełnionych w obozie koncentracyjnym.

Dyrekcja Muzeum Auschwitz-Birkenau postanowiła skorzystać z popularnego serwisu społecznościowego, by przypominać młodemu pokoleniu o zbrodniach, jakie popełniono w obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej.

"Staramy się znaleźć nowe sposoby dotarcia do ludzi. W dzisiejszym świecie, jednym z najpopularniejszych narzędzi jest Internet, a w Internecie miliony ludzi korzysta z Facebooka" - powiedział BBC Paweł Sawicki, przedstawiciel Muzeum.

Na stronie znalazły się informacje o działalności Muzeum, zdjęcia oraz odnośnik do najnowszego numeru miesięcznika "Oś" wydawanego przez Muzeum (format PDF). Strona na Facebooku umożliwia także prowadzenie dyskusji, co nie jest możliwe w oficjalnym serwisie Muzeum.

Zdaniem Sawickiego umieszczenie strony na Facebooku to eksperyment. Nie było wiadomo, jak zareagują na nią ludzie. Jednak zainteresowanie inicjatywą jest duże, bowiem kilkadziesiąt godzin po pojawieniu się strony jej fanami zostało ponad 1000 osób.

W tym roku Muzeum zdecydowało się na założenie kanału w serwisie Youtube.com. Zamieszczane są w nim filmy upamiętniające wydarzenia z życia Muzeum, m.in. relacje z Marszów Żywych, seminaria i wystawy.

Podczas II wojny światowej w obozie w Oświęcimiu zamordowano ponad milion ludzi. Muzeum Auschwitz-Birkenau obejmuje teren zachowanych części obozu Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. Rozciąga się na powierzchni 191 hektarów.