Mozilla tworzy platformę dla przeglądarkowych aplikacji

Twórcy Firefoksa nie próżnują. Mozilla postanowiła stworzyć własną platformę agregującą przeglądarkowe aplikacje. Open Web Apps ma różnić się od podobnych inicjatyw tworzonych przez konkurencję, w tym od otwieranego niedługo Google Chrome Web Store.

Firma tłumaczy, że ich inicjatywa jest kolejnym, naturalnym krokiem w rozwoju Sieci. Już teraz coraz częściej korzystamy bowiem np. z web’owych klientów poczty czy odtwarzaczy muzycznych.

Inicjatywa Mozilli została nazwana Open Web Apps. Firma nakreśliła już zarys technicznych specyfikacji i kryteriów jakie aplikacje muszą spełniać by znaleźć się w katalogu platformy.

Kluczową kwestią, odróżniającą produkt Mozilli od konkurencji, jest stopień restrykcji. Twórcy Open Web Apps chcą by aplikacje nie były zależne od tworzonej przez Mozille platformy, rodzaju przeglądarki oraz systemu operacyjnego. Użytkownik mógłby je zamówić wprost od twórcy lub przez jeden z wielu sklepów tworzonych w ramach platformy.

W celu prezentacji swojego rozwiązania Mozilla stworzyła testową wersję panelu do zarządzania aplikacjami tzw. App dashboard. Znaleźć w nim można także prototyp sklepu - AppMonkey.

Prezentacja Open Web Apps zbiega się w czasie z planowaną premierą Chrome Web Store. Sklep z aplikacjami Google ma wystartować jeszcze w tym miesiącu. W miarę jasne jest, że Mozilla nie chce dopuścić by Google przejęło tylko dla siebie ten w miarę nowy i obiecujący fragment rynku.