Mozilla i Opera krytykują automatyczne aktualizacje Internet Explorera 8

Przedstawiciele Fundacji Mozilla i Opera Software wskazują, że po pobraniu i instalacji Internet Explorera 8 za pośrednictwem Windows Update staje się on domyślną przeglądarką, nawet jeśli wcześniej w systemie była nią inna aplikacja. Ich zdaniem to kolejny przypadek wykorzystywania przez Microsoft dominującej pozycji i celowe osłabianie konkurencji.

Internet Explorer 8 trafił do aktualizacji automatycznych w drugiej połowie kwietnia br.. Mitchell Baker z Fundacji Mozilla oraz Hakon Wium Lie, szef ds. technologii w Opera Software zwracają uwagę, iż mechanizm aktualizowania przeglądarki to wykorzystywanie przez Microsoft dominującej pozycji i osłabianie konkurencji. Gdy użytkownik uzyskuje dostęp do upgrade'u i korzysta zeń wybierając opcję "ekspresowych ustawień", IE 8 staje się domyślną przeglądarką internetową.

Sposobom, w jakie Microsoft promuje swoją przeglądarkę, bacznie przygląda się Komisja Europejska - począwszy od grudnia 2007 r., kiedy to wpłynął do niej od Opery pozew antymonopolowy przeciwko koncernowi. Zarzut stosowania praktyk monopolistycznych został oficjalnie sformułowany przez KE w styczniu 2009 r. i wysłany do siedziby firmy Microsoftu w Redmond.

Komisja Europejska rozważała, czy nie podjąć decyzji, aby Microsoft i producenci komputerów umożliwiali klientom wybór konkretnej przeglądarki w momencie zakupu lub konfiguracji nowego peceta. Takie rozwiązanie wymagałoby umieszczania różnych aplikacji w nowych komputerach z Windows. Opera sugeruje również, że dogodnym rozwiązaniem byłoby oferowanie w usłudze Windows Update innych przeglądarek.

Przypomnijmy, że trzy dni temu firma badawcza Net Applications, która od 2005 roku dostarcza analiz dotyczących segmentu przeglądarek internetowych, opublikowała raport, który wskazuje, że popularność Internet Explorera spadnie do 2011 roku poniżej poziomu 50%. Rozwiązanie, które sprawia, że automatyczne aktualizacje za pomocą Windows Update zmieniają domyślną przeglądarkę w systemie, mogłoby znacznie poprawić sytuację IE na rynku.

Dla dociekliwych: Internet Explorer 8 - recenzja oraz Internet Explorer 8 - finalna wersja już jest! (pliki do pobrania i materiał wideo)

Która przeglądarka jest najlepsza? Pobierz i sprawdź sam!

Internet Explorer 8

Mozilla Firefox 3.0.10 PL

Google Chrome 2.0.170.0

Opera

Safari dla Windows 4.28.16.0 Beta