Mozilla Thunderbird 1.0.1 wstrzymany

Mozilla Foundation ogłosiła, że udostępnienie wersji 1.0.1 klienta pocztowego Thunderbird oraz pakietu Mozilla Suite zostało wstrzymane. Powodem tego jest wykrycie kilku nowych błędów, które muszą być usunięte we wszystkich oficjalnych produktach fundacji.

Kilka tygodni temu udostępniono poprawkę 1.0.1 do przeglądarki internetowej Firefox (czytaj więcej w "Firefox 1.0.1"). Chwilę po tym miały się pojawić także odświeżone wersje klienta poczty i Mozilla Suite, jednak wykryto jeszcze kilka dziur do załatania we wszystkich trzech programach i fundacja zdecydowała się poczekać z udostępnieniem oficjalnych wersji do czasu usunięcia także tych dodatkowych błędów.

Oznacza to, że nowe wersje Thunderbirda (1.0.2) i Mozilla Suite (1.7.6) będą zawierały wszystkie poprawki, które już zostały zaimplementowane w Firefoxie 1.0.1 i dodatkowo także te, które otrzymamy w nadchodzącej wersji 1.0.2. Pomimo, że fundacja wycofała się z rozwijania Mozilla Suite i najprawdopodobniej odsłony 1.8 już nie ujrzymy, to z aktualnej wersji w dalszym ciągu będą usuwane poważniejsze błędy.

Póki co, pojawiły się na razie wersje RC (Release Candidate) i wszyscy testujący proszeni są o dokładne przyjrzenie się szczególnie kilku funkcjom, takim jak mechanizm 'drag & drop', czy bookmarkom w panelach bocznych. Jeżeli nie zostaną odkryte poważniejsze błędy, to możemy się spodziewać oficjalnych wersji w przyszłym tygodniu.

Pliki do pobrania:

- Firefox 1.0.2 RC dla Windows

- Firefox 1.0.2 RC dla Linuksa

- Firefox 1.0.2 RC dla MacOS X

- Thunderbird 1.0.2 dla Windows

- Thunderbird 1.0.2 dla Linuksa

- Thunderbird 1.0.2 dla MacOS X

Aktualizacja: 22 marca 2005 09:30

Jednak nie trzeba było długo czekać na poprawione wersje programów Mozilli. Właśnie pojawiły się finalne wersje Thunerbirda 1.0.2 i Mozilla Suite 1.7.6. Nie dodano w nich żadnych nowych funkcji, a jedynie poprawiono stabilność pracy programów i usunięto kilka błędów. W kliencie pocztowym załatano 5 'dziur', a w 'kombajnie' Mozilli - 15. Dokładniejsze informacje na ten temat można znaleźć tutaj.

Fundacja Mozilla rekomenduje, aby wszyscy użytkownicy tych programów pobrali i zainstalowali nowe wersje. Niestety, mie ma jeszcze dostępnych polskich wersji językowych.

Więcej informacji:

Thunderbird

Mozilla Suite