Mozilla Foundation ma nowego prezesa

Gary Kovacs, były wiceprezes firmy Sybase, został nowym prezesem Fundacji Mozilla. Do głównych zadań nowego CEO należeć będzie dokończenie prac nad przeglądarką Firefox 4 i rozwój mobilnej wersji Firefoksa - Mobile.

Kovacs na miejscu prezesa zastąpił Johna Lilly'ego, który w maju zdecydował o rezygnacji ze swojego stanowiska. Mozilla dość długo szukała następcy - teraz jednak chwali się, że wybrała najlepszego z możliwych.

Nowy prezes Mozilli jest specjalistą w dziedzinie mediów internetowych i telefonii komórkowej. Wcześniej pracował m.in. w IBM, a ostatnio w niemieckiej firmie SAP. Przez 5 lat był też współpracownikiem firmy Macromedia.

Przed nowym CEO nie lada wyzwanie, bo choć Firefox utrzymuje pozycję na rynku przeglądarek, technologicznie zostaje w tyle za Google Chrome i Operą (słabsze wyniki w benchmarkach). Jednym z głównym celów Kovacsa, będzie z pewnością Firefox Mobile, który nie wytrzymuje na razie starcia z przeglądarkami Opera Mini i WebKit.

Obserwując rosnącą popularność Opera Unite i współpracę na linii przeglądarka - strony internetowe (vide: Internet Explorer 9), Mozilla powinna zwrócić uwagę na serwisy społecznościowe, takie jak Facebook i Twitter.

Premiera Mozilla Firefox 4 jeszcze w tym roku. Jak myślicie, zmiana prezesa wpłynie na postęp prac? Czy nowy FF pokaże nam swój "ognisty" charakter?