Morpheus w Gnutelli

Pomimo coraz wiekszych problemów natury prawnej, firma MusicCity, tworząca program Morpheus (umożliwiający wymianę plików w sieciach typu peer-to-peer), zapowiada znaczne zwiększenie jego mozliwości.

Morpheus ma teraz łączyć się także z siecią Gnutelli, co pozwoli na dużo skuteczniejsze wyszukiwanie i pobieranie plików. Morpheus w wersji 2.0 ma być również całkowicie kompatybilny z systemem Windows XP. Prowadzone są także prace nad edycją programu dla komputerów Macintosh (ma ona trafić na rynek wiosną przyszłego roku).

O planach rozszerzenia zasięgu Morpheusa władze MusicCity poinformowały użytkowników systemu w rozesłanej do nich wiadomości e-mail. Przedstawiciele firmy nie podali jednak na razie żadnego konkretnego terminu wprowadzenia nowej funkcji.

Użytkownicy Morpheusa oraz dwóch innych klientów P2P - KaZaA i Grokstera - tworzą największą (po zamknięciu Napstera) sieć bezpośredniej wymiany plików (peer-to-peer). W każdej chwili podłączonych do niej jest kilkaset tysięcy interautów, udostępniających do wymiany tysiące terabajtów różnego rodzaju plików (od oprogramowania, przez filmy wideo, po pliki audio w formacie MP3).

Połączenie zasobów tej z siecią Gnutella (bo do tego w praktyce sprowadza się zamysł MusicCity) zwiększyłoby w ogromnym stopniu ilość dostępnych do wymiany zasobów. Trudniejsze stałoby sie również ewentualne zlikwidowanie sieci przez sądy. Gnutella jest bowiem całkowicie pozbawiona jakichkolwiek centralnych serwerów, których odłączenie mogłoby uniemożliwić pracę sieci, jak to było w przypadku Napstera.