Monster.com atakuje

TMP Worldwide, właściciel serwisu rekrutacji on-line Monster.com, pozwał do sądu konkurencyjny serwis WOWemployers, który wczoraj miał swoją premierę. Nową witryna z ofertami pracy założył były prezes Monster.com, który zatrudnił też 18 byłych pracowników Monster.com.

Monster.com oskarża byłych pracowników i prezesa, Billa Warrena, o kradzież tajemnic handlowych. W złożonym w ostatni poniedziałek pozwie, zarzuca ponadto Billowi Warrenowi, że zatrudniał pracowników Monster.com właśnie w tym celu.

Sam Bill Warren zaprzecza jakoby podkupywał pracowników konkurencji. Według niego odeszli oni sami, niezadowoleni z sytuacji w starej firmie. Dyrektor wykonawczy nowego serwisu uważa ponadto, że zarzuty mają na celu usunięcie przez Monster.com konkurencji z rynku.

WoWemployers Network, wedle zapowiedzi twórców, świadczyć ma usługi typu ASP. Spółka udostępniać będzie ze swoich serwerów oprogramowanie umożliwiające filtrowanie i zarządzanie przez pracodawców oraz działy kadr zalewem podań o pracę. Roczna licencja kosztować od 6000 USD dla małych firm do 180 000 USD dla międzynarodowych koncernów.

Bill Warren, który był w 1992 twórcą pierwszego serwisu dla oferujących i poszukujących pracy wyłożył na założenie WoWemployers własne pieniądze. Obecnie przedsięwzięcie jest ponadto finansowane przez Jose Manuela Alvaresa, założyciela meksykańskiego serwisu pracy OCCMundial.

Mark Marcon, analityk z First Union Securities, komentując sytuację podkreśla, że na rynku tego typu serwisów jest wciąż jeszcze dość miejsca dla nowych graczy. Szacuje on ów rynek na porównywalny z rynkiem ogłoszeń o pracę w gazetach, który w Stanach Zjednoczonych wart jest 8,4 mld USD. Mark Marcon podkreśla również, że bezpośrednią konkurencję dla WoWemployers stanowi działający już w podobnym zakresie dla Monster.com ASP - Simpatix.