Money.pl nowym graczem na rynku cyfrowych publikacji

We wrześniu na polskim rynku cyfrowych publikacji pojawił się nowy gracz - Zixo.pl. W ofercie kiosku znajduje się ponad 1600 publikacji. Autorem projektu jest krakowska spółka Digital All, należąca do grupy Money.pl.

Asortyment Digital All obejmuje m.in. ebooki, aplikacje, umowy, audio książki. Dystrybucja odbywa się dwutorowo - przez platformę Zixo.pl oraz sieć sklepów parterskich KlubZixo.pl.

W ofercie kiosku znajduje się ponad 1600 publikacji i jak chwalą się właściciele Zixo.pl, "już w momencie startu platforma ma najszerszy asortyment spośród polskich serwisów z publikacjami elektronicznymi". Aby korzystać z cyfrowych książek wystarczy mieć zainstalowany popularny program Adobe Reader. Ebooki zabezpieczone są systemem DRM, który jednak często bywa krytykowany ze względu na ograniczenia jakie nakłada na e-publikacje.

- "Zapotrzebowanie na cyfrowe publikacje rośnie - mówi Mirosław Lasok, prezes Digital All - kwestią czasu jest upowszechnienie się specjalnych czytników, e-papieru, czy nawet zwyczaju czytania książek za pomocą telefonów komórkowych. "

Money.pl nowym graczem na rynku cyfrowych publikacji

Digital All współpracuje już z takimi wydawcami jak WAB, Lektorklett, DIM - Nauka i Multimedia, Sigma czy Impuls. Część z nich uruchomiła już - dzięki systemowi DAPI - księgarnie z ebookami na własnych stronach internetowych.

W ramach platformy uruchomiono także Klub Zixo, dzięki któremu każdy Internauta może otworzyć własny sklep z cyfrowymi publikacjami (podobne rozwiązanie oferuje również Nexto.pl w ramach sieci sklepów Nextranet). Digital All opracowało także DAPI - autorską wersję systemu API, który umożliwia rozszerzenie każdego e-sklepu o asortyment z ebookami, audiobookami, aplikacjami czy dokumentami (patrz też "Hurtownia e-prasy").

Organizatorem oraz koordynatorem Systemu Współpracy, a także sprzedawcą produktów i usług oferowanych w ramach Klubu Zixo.pl jest krakowska firma Digital All, w której większościowym udziałowcem jest spółka Money.pl Sp. z o.o. Money.pl posiada obecnie 51% udziałów w Digital All.

Konkurencje dla Zixo.pl będą stanowić m.in. takie serwisy jak Nexto.pl, e-kiosk.pl, egazety.pl czy virtualo.pl.