Molekularna dekada

"Sądzę, że technicy będą kontynuowali miniaturyzację podzespołów, ale żadnemu nie uda się zejść poniżej rozmiaru atomu. Nie oznacza to jednak, że nie poradzą sobie ze znalezieniem alternatywnego rozwiązania, np. podniesienia wydajności informacji dzięki wielopoziomowym konfiguracjom logicznym. Próbuję analizować systemy, zastanawiając się, jakie są podstawowe ograniczenia, a nie aktualne przeszkody techniczne. Uważam, że niezbędny jest przełom technologiczny" - mówi Stanley Williams.

Od czasów ENIAC przemysł komputerowy dokonał sporych postępów - współczesne maszyny są ok. 100 mln razy wydajniejsze od swojego protoplasty. Jednak podstawowe prawa fizyki pokazują, że powinno być możliwe dokonywanie obliczeń co najmniej miliard razy szybciej niż wykonywał to ENIAC. "Kiedy się zastanowić, o ile większą moc mogłyby mieć takie systemy, współczesna technologia wydaje się banalna.

Dlatego uważam, że wiek komputerów tak naprawdę jeszcze się nie zaczął!" - twierdzi Stanley Williams. - "Zaczynamy rozumieć budowę świata, ale jego prawdziwa złożoność dopiero przed nami się wyłania. W praktyce nie wiemy o tych systemach nic. Wystarczy spojrzeć na obecny szum wokół komputerów kwantowych. Mogę ze spokojem przepowiedzieć, że jest jeszcze wiele fundamentalnych praw do odkrycia, a my jesteśmy zaledwie na początku drogi". Kwantowy przełom może całkowicie zmienić oblicze świata, nastąpi miniaturyzacja na niewyobrażalną w tej chwili skalę, świat przestanie się również borykać z problemami energetycznymi - nowe, molekularne podzespoły mają być bardziej ekonomiczne pod tym względem. "Moim zdaniem dyskusje potrwają jeszcze co najmniej 10 lat, zanim pojęcie informacji kwantowej stanie się powszechne w świecie techników. Są to skomplikowane koncepcje, które wymagają czasu, aby się zasymilować.

Aby naprawdę świat mógł się z nimi oswoić, potrzebne będzie pokolenie naukowców, które tym zagadnieniem się zajmie. Niezbędne jest więc utworzenie centrów akademickich, zajmujących się tą dziedziną. Sądzę, że nowa generacja, która opuści mury tych instytucji, będzie wykazywała o wiele głębsze zrozumienie informacji kwantowej niż ktokolwiek obecnie, ponieważ nie będzie to już novum. Oczekuję, że technologiczny Big Bang będzie się rozprzestrzeniał w ciągu najbliższych lat" - przepowiada Stanley Williams.