Moje Google-digg?

Prace Google wpisujące się w koncepcję "social search" i związane ze zmianą mechanizmu przedstawiania wyników wyszukiwania przechodzą kolejny etap. Trzon eksperymentu polega na wykorzystaniu rekomendacji oraz oceny wyników przez internautów (znany chociażby z serwisu digg.com) oraz na spersonalizowaniu wybranych usług.

Wskazywanie najlepszych wyników wyszukiwania oraz uzupełnienie ich komentarzami z nazwami i profilami użytkowników - to wybrane funkcjonalności, nad którymi obecnie pracuje Google i które są na etapie testów. W założeniu głosy i komentarze internautów mają mieć wpływ na pozycje wyników i albo: windować oceniane pozytywnie przez internautów rezultaty do góry, albo powodować ich usunięcie z wyświetlanej listy. Istnieje też możliwość zaproponowania wyników, które jeszcze lepiej pasują do zadanego wyszukiwarce zapytania.

Dodatkowo eksperymenty Google dotyczą spersonalizowania wyników i ułożenia ich w żądanej przez siebie kolejności wraz z opcją usunięcia niektórych oraz możliwością udostępnienia tych wyników innym. Można też we własnym profilu zapamiętywać swoje wyszukiwania oraz oceny a także dodawać własne strony.

Zresztą obejrzyjcie sami film wideo, autorstwa Adriana Pike'a, który przedstawiamy za Techcrunch.com gdzie ukazana jest idea rozwiązań podlegającym eksperymentom oraz ich faktyczne działanie.

Jeśli testy - prowadzone teraz w zamkniętej i wąskiej grupie użytkowników - zakończą się pomyślnie, wówczas Google doda tę usługę do swojej platformy Google Experimental i będzie ona dostępna dla wszystkich zainteresowanych.