Mobilny Śledzik przypłynął

Ponad 11 mln użytkowników Naszej Klasy może korzystać z mikroblogu za pośrednictwem swych telefonów komórkowych. Mobilnej wersji całego serwisu spodziewać się możemy pod koniec 2 kwartału 2010 r.

"Śledzik zacumował w Twojej komórce. Możesz liczyć na zalew ciekawych informacji" - wita nas hasło na stroniehttp://nasza-klasa.pl/mobile .

Zapowiadana od pewnego czasu mobilna wersja mikroblogu Naszej Klasy dostępna jest już pod adresemhttp://m.sledzik.pl . Mobilny Śledzik umożliwia najprostsze funkcje mikroblogowe tj. dodawanie wpisów (z opcją wysyłania ich tylko do znajomych), a także obserwowanie wpisów naszych znajomych. Można również oceniać, komentować i oznaczać gwiazdkami wpisy innych obserwowanych osób.

Dostępny jest też katalog oficjalnych profili mikroblogowych z wyszczególnieniem kont blogerów, gwiazd showbiznesu (tu m. in. Adam Małysz, Marcin Gortat czy Anna Dymna) oraz ponad dwudziestu kategorii kanałów tematycznych.

Mobilny Śledzik przypłynął

O rozpoczęciu prac nad mobilną wersją serwisu poinformowano w październiku 2009 r. NK nawiązała współpracę z firmą Mobile Experts i zapowiedziała, że do końca 2010 r. planowane jest udostępnienie mobilnej wersji wszystkich produktów Spółki tj. portalu, Śledzika i komunikatora NKtalk.

Zespołem projektowym przenoszącym Śledzika do telefonów, podobnie jak w przypadku wdrożenia Śledzika na portal, kierował Adam Wesołowski.

Mobilny Śledzik, z kilku powodów, jest dla nas niezwykle istotnym projektem. Przede wszystkim to nasza pierwsza aplikacja, która została "przykrojona" do potrzeb urządzeń mobilnych. Projekt był złożony i jednocześnie stanowił wstęp do prac nad mobilną wersją całego portalu, stąd jego krytyczne znaczenie. W całym procesie nieoceniania okazała się współpraca ze specjalistami z firmy Mobile Experts - mówi Adam Wesołowski. Założeniem usługi mobilnej było umożliwienie dostępu do serwisu dla jak największej liczby użytkowników portalu Nasza-klasa - stąd decyzja o użyciu wielokanałowego serwera aplikacji wspierającego najpopularniejsze technologie budowy aplikacji mobilnych, dające pokrycie ponad 90% rynku. Dzięki takiemu podejściu następne usługi portalu będą pojawiać się bardzo szybko, równolegle z coraz to nowymi platformami mobilnymi, jak np. Windows Mobile czy Android - uzupełnia Tomasz Domin, Business Project Manager w Mobile Experts. Zgodnie z zapowiedziami niebawem do użytku zostanie oddana wersja Java i aplikacja na iPhone’a.

Wg danych Naszej Klasy z mobilnego dostępu do serwisu korzysta bisko milion osób miesięcznie - czy wersja lajt zwiększy te statystyki?

Dominik Kaznowski, Pełnomocnik Zarządu ds. Marketingu i PR w Naszej Klasie

<b>Czy na podstawie mobilnej wersji Śledzika powstanie cały portal Nasza Klasa w wersji lajt? Kiedy możemy się tego spodziewać?</b>

Wersja mobilna NK powinna pojawić się pod koniec 2 kwartału. Będzie oczywiście wykorzystywać elementy obecnego projektu. Prawdopodobnie udostępnimy finalnie użytkownikom kilka wersji naszych produktów mobilnych: Śledzika, NK i NKtalk, przy czym nie podjęliśmy jeszcze ostatecznych decyzji co do zakresu funkcjonalności jakie znajdą się w wersji mobilnej NK.

<b>Czy będą dodawane typowo mobilne funkcjonalności jak np. lokalizacja GPS?</b>

Tak. Myślimy o tego typu funkcjach - konkretnie o wdrożeniu w tym roku przynajmniej jednej związanej z szeroko rozumianym location based services. Co istotne znajdzie to również odzwierciedlenie w podstawowej wersji portalu dostępnej z poziomu standardowej przeglądarki.

<b>Czy zamierzacie wejść w porozumienie z którymś z operatorów aby np. obniżyć stawki za korzystanie z mobilnej wersji serwisu?</b>

Obecnie za wcześnie aby cokolwiek o tym powiedzieć. Naszym zdaniem model dostępu do internetu za pomocą urządzeń mobilnych powinien być adekwatny jak w przypadku rynku tradycyjnego dostępu - czyli nie być rozliczany za transfer.

Tradycyjnie NK dla swych użytkowników opracowała wideoprzewodnik korzystania z mobilnej wersji Śledzika za pośrednictwem telefonu komórkowego.

Zobacz też film "Śledzik w komórce - making of" zawierający wywiady z pracownikami NK odpowiedzialnymi za projekt.

Więcej o mobilnym Śledziku:http://nasza-klasa.pl/mobile/lajt

Czytaj też: Nasza-klasa.pl od kuchni