Mobilny Internet na abonament - przegląd ofert

Operatorzy telefonii komórkowej coraz bardziej rozwijają swoje usługi dostępu do mobilnego Internetu. W przeciwieństwie do usług telefonicznych, w przypadku dostępu do sieci rywalizacja zaczyna być bardzo ostra, a oferty poszczególnych operatorów różnią się diametralnie.

Mobilny Internet na abonament - przegląd ofert
Tajemnicą poliszynela jest fakt utrzymującej się od lat pozornej konkurencji operatorów telefonii komórkowej. Po bliższym przyjrzeniu się ofertom można zazwyczaj dojść do wniosku, że te różnią się tylko drobnymi szczegółami. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja na rynku mobilnego Internetu. Abonamentowe usługi największych operatorów komórkowych szybko tanieją, a każda z firm, tworząc swoją ofertę, już na wstępie nastawia się na innego klienta. Dzięki temu potencjalny nabywca ma w czym wybierać. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej, co oferuje największa czwórka: Era, Orange, Plus i Play.

Kluczowe kwestie - zasięg i prędkość

W przypadku mobilnego Internetu najważniejsze kwestie to oczywiście obszar, na jakim można wykorzystywać usługę, oraz prędkość i jakość połączenia. Tę ostatnią cechę bardzo trudno zmierzyć. Zależy ona między innymi od liczby stacji bazowych znajdujących się na danym obszarze i lokalnego obciążenia sieci u operatora. Gdy nie jesteśmy pewni tego parametru najlepiej, o ile to możliwe, zamówić usługę na próbę u wybranych operatorów i porównać szybkość i płynność działania Internetu.

Obszar działania usługi można wygodnie sprawdzić na mapach udostępnionych na stronach operatorów. Prędkość zależy natomiast od infrastruktury, samego operatora oraz wybranego modemu. Oczywiście ilość Mb/s zazwyczaj będzie się zwiększać wraz z miesięczną ceną abonamentu. Tylko w najdroższych usługach Ery oraz Plusa dostaniemy dostęp do szybkości 21,6 Mb/s. Standardową prędkością obecnie jest 7,2 Mb/s - wartość ta występuje w większości ofert Ery, Orange i Plusa. Trójka najstarszych operatorów komórkowych na rynku może pochwalić się także największym zasięgiem.

Zarówno w przypadku obszaru działania, jak i prędkości od czołówki zdecydowanie odbiega oferta mobilnego Internetu w Play. Maksymalna prędkość usługi wynosi tu 1 Mb/s. W najtańszej ofercie jest to jedynie 512 Kb/s. Prędkość ta pozwoli zaledwie na najprostsze korzystanie z Internetu. Także zasięg zdecydowanie odbiega od konkurencji. O Internecie w Play możemy zapomnieć poza obszarem dużych aglomeracji miejskich oraz wybranych miejscowości. Mapa zasięgu wygląda bardzo ubogo i nieco przeczy idei mobilności. Niemniej operator nadrabia te braki oferowaną ceną za usługi, ale o tym w dalszej części artykułu.

Bez modemu - niewiele taniej

Mobilny Internet na abonament - przegląd ofert

Modemy firmy Huawei oferowane są jako podstawowe u każdego operatora.

Na pierwszy rzut oka widać, że na razie najciekawsze oferty skierowane są do osób zaczynających przygodę z mobilnym Internetem i nieposiadających własnych modemów. Co prawda każdy z operatorów uwzględnił możliwość kupna samego dostępu do Internetu, jednak w takim przypadku i tak nie ma co liczyć na jakiekolwiek większe upusty. Wyjątkiem jest jedynie Orange, który przewidział dla tego typu klientów promocję, obniżając cenę każdego z abonamentów o 25%.

Dzięki temu usługa Orange Free bez modemu automatycznie stała się bardzo konkurencyjna w porównaniu z pozostałą trójką. 25-procentowa obniżka spowodowała, że najtańszy Internet Orange z limitem 2 GB kosztuje tylko 62 gr więcej niż porównywalna oferta Play (29 zł miesięcznie). Ponadto klient pomarańczowej sieci dostaje usługę szybszą (7,2 Mb/s w Orange i zaledwie 512Kb/s w Play) i dostępną na dużo większym terenie. Jedynym plusem konkurencyjnej oferty Play jest niższy o pół roku okres trwania umowy - 18 miesięcy.

Także przy większych limitach oferty Orange i Play wypadają najkorzystniej. Przy uwzględnieniu promocji 7 GB w Orange kosztuje zaledwie 65,25 zł, a 10 GB w Play - 62,44 zł. Podobne oferty Ery i Plusa są dużo droższe i kosztują odpowiednio: 69 zł za 5 GB i 75 zł za 6 GB. Abonament w ofercie z miesięcznym limitem 20 GB jest o 20 zł tańszy w Orange (90 zł) niż w Plusie (110 zł). Oferta Ery bez modemu obecnie jest zdecydowanie najmniej korzystna.

Z modemem

Operatorzy wyraźnie nastawiają się obecnie na klientów, którzy decydują się na Internet wraz z zakupem modemu. Wszyscy usługodawcy oferują urządzenia w bardzo korzystnych cenach. W większości ofert najtańsze modemy można dostać za złotówkę. Jedynie w podstawowej ofercie Ery oraz Play za urządzenie trzeba zapłacić co najmniej 29 lub 49 zł.

Wszyscy operatorzy proponują przede wszystkim modemy firmy Huawei. Są one tanie i bezawaryjne. W większości ofert znajdują się zaawansowane modele mogące obsługiwać połączenia do 7,6 Mb/s. Wyjątkiem jest Play, który nie mając w ofercie tak szybkiego Internetu, proponuje swoim użytkownikom model E156G obsługujący połączenia do 3,6 Mb/s. W ofercie operatora znajdują się jednak "szybsze" urządzenia, choćby Huawei E169.

Jedynie w najdroższych opcjach abonamentowych użytkownik może tanio otrzymać najwydajniejsze modemy. W ofertach poniżej 100 zł za sprzęt wyższej klasy trzeba będzie sporo dopłacić.

Mobilny Internet na abonament - przegląd ofert