Mobilny Internet na abonament - przegląd ofert

Mobilny Internet na abonament - przegląd ofert

Tanie surfowanie

Najtańszy abonament na rynku (29 zł miesięcznie + cena modemu) oferują obecnie Era i Play. Obydwie usługi nie zachwycają możliwościami technicznymi ani dostępnym miesięcznym limitem danych. Najprostszy Blueconnect od Ery oferuje zaledwie 300 MB miesięcznie w pakiecie, jest natomiast lepszy pod względem prędkości przesyłu danych oraz zasięgu. Ofertą mogą się zainteresować np. osoby potrzebujące dostępu do Internetu w podróży lub mieszkające poza dużymi aglomeracjami, które bardzo rzadko korzystają z sieci. W takim przypadku jednak równie dobrze spiszą się propozycje mobilnego Internetu na doładowanie. Tania oferta Playa oferuje znacznie większy limit danych (2 GB), za który u konkurencji trzeba zapłacić co najmniej 10 zł więcej (Orange Free 39,50 zł). Razi niestety bardzo mała maksymalna prędkość połączenia - 512 Kb/s. Zarówno najtańszy Orange Free, jak iPlus Prywatnie 49 oferują prędkość połączenia do 7,2 Mb/s.

Średni pułap - optymalny wybór

Do codziennego przeglądania Internetu przeciętnemu użytkownikowi w zupełności wystarczą oferty zapewniające limit danych w granicach 4-7 GB. Jeśli nie planujesz wypadów poza miasto, a prędkość połączenia ma dla ciebie drugorzędne znaczenie, to najlepszym wyborem będzie Internet mobilny w Play. Zarówno pakiet 5 GB, jak i 10 GB jest niezwykle konkurencyjny cenowo. Przez pierwsze miesiące w obydwu ofertach klient zapłaci zaledwie złotówkę miesięcznie. Uwzględniając promocję i uśredniając cenę abonamentu, miesięczny koszt usługi wyniesie niecałe 38 i 63 zł (odpowiednio dla Play online 5 GB i 10 GB). Dla porównania, w Orange za podobne limity trzeba zapłacić odpowiednio 60 i 66 zł (Orange Free w wersji 4 GB i 7 GB). Oferty Plusa i Ery są jeszcze droższe. W przypadku tej drugiej sieci, Blueconnect 5 GB będzie ponad dwa razy droższy niż w Playu. Jeśli zależy ci bardziej nie na miesięcznym limicie, a na prędkości połączenia, to najlepszym wyborem będzie iPlus Prywatnie 75, który oferuje szybkość połączeń do 21,6 Mb/s. Wymaga to oczywiście wybrania droższego modemu, np. Huawei E1820, w cenie 199 zł.

Dla wymagających

Oferty z dużymi limitami miesięcznymi i szybkim Internetem nie posiada Play. W tej kategorii największe możliwości proponuje Plus z ofertą Prywatnie za 110 i 160 zł. Za tę cenę otrzymasz najszybszy Internet oraz najwyższe miesięczne limity danych - odpowiednio 20 i 37 GB. Era Blueconnect 16 GB kosztuje 10 zł mniej niż topowa oferta Plusa, udostępniając przy tym także prędkość 21 Mb/s. Jednak limit danych proponowany przez tego usługodawcę jest ponad dwukrotnie niższy. Nieco tańszym rozwiązaniem jest zainteresowanie się ofertą Orange - 1 zł za abonament przez pierwsze dwa miesiące. Firma proponuje prawie takie same limity jak Plus (20 GB i 35 GB), jednak za niższą kwotę. W przypadku oferty Free Platinum oszczędność miesięczna w stosunku do iPlus Prywatnie 160 wyniesie prawie 30 zł. Niestety, Orange wciąż nie wprowadził standardu HSPA+. Maksymalna oferowana przez firmę prędkość połączenia to 7,2 Mb/s.

Kliencie, szukaj promocji

Mobilny Internet na abonament - przegląd ofert

Wybierając mobilny Internet wraz z netbookiem, można sporo zaoszczędzić.

Walka na rynku Internetu mobilnego jest zażarta. Przy podejmowaniu decyzji niezwykle ważne jest obserwowanie aktualnych promocji. Orange obecnie powoli traci pałeczkę lidera, m.in. przez opóźnienie we wprowadzeniu wspomnianego w poprzednim akapicie standardu HSPA+. W zamian operator kusi klientów technologią CDMA. Pozwala ona na uzyskanie dostępu do Internetu nawet tam, gdzie nie ma zasięgu w technologii UMTS/HSDPA. Jest to jedyny polski operator oferujący tego typu usługę. Minusem jest jedynie dużo wyższy koszt zakupu modemu obsługującego ten standard.

Dzięki promocjom Orange i Play mogą poszczycić się najtańszym abonamentem. Plus postanowił za to pozyskać klientów, którzy potrzebują dużych limitów transferu. iPlusopobieracz to usługa dodająca użytkownikowi aż 100 GB limitu miesięcznego transferu, za którą w zależności od wybranej oferty Internetu trzeba zapłacić odpowiednio 10 lub 5 zł miesięcznie. W ofercie Prywatnie 110 i 160 usługa jest bezpłatna. Haczyk jest tylko jeden - transfer w iPlusopobieracz można wykorzystywać jedynie przez 9 godzin - od północy do dziewiątej nad ranem. W tym czasie użytkownik mobilnego Internetu może poczuć się jak posiadacz stałego łącza i ściągać, co tylko dusza zapragnie.

Era proponuje przedłużenie typowej umowy z 24 do 36 miesięcy. W zamian operator oferuje telefon stacjonarny z abonamentem Nowa Era Domowa za 1 zł. Mimo że jest to promocja, użytkownikowi wciąż pozwala się na skonfigurowanie dodatkowych usług obniżających koszty rozmów.

Era, Orange i Plus oferują także zakup Internetu wraz z netbookiem lub laptopem. Największy wachlarz tego typu promocji znajduje się w pomarańczowej sieci, oferującej kilka modeli urządzeń Dell z atrakcyjnymi zniżkami. Era ma w swojej ofercie netbooki Samsunga, a Plus - jeden model firmy Acer. Wszyscy operatorzy proponują natomiast specjalne bonusy dla stałych abonentów. Wachlarz ofert jest ogromny - od permanentnej zniżki na Internet (Play), aż po spore obniżki przy wybraniu pełnego pakietu usług (Era).

Złoty środek

Najtańsze oferty z cenników operatorów odbiegają jakościowo od dzisiejszych standardów. Blueconnect 300 MB zdecydowanie za mało oferuje w stosunku do ceny, a najtańsza oferta Playa razi mizerną szybkością połączenia.

Do zastosowań domowych zdecydowanie najlepszą pod względem ceny ofertą jest Play online 5 GB. Nigdzie indziej nie ma tak dużego pakietu, przy tak niskich miesięcznych kosztach. Niestety, wszystkie oferty mobilnego Internetu u fioletowego operatora są bardzo ograniczone zasięgiem oraz maksymalną prędkością połączenia.

Najciekawsze oferty to właśnie środek stawki. U Ery, Plusa i Orange w abonamentach od 60 do 75 zł użytkownik otrzyma szybki Internet o dużym zasięgu i sporym pakiecie danych (do 7 GB w Orange i Plusie).

W grupie najdroższych abonamentów wyróżnia się oferta Plusa. To zarówno najszybszy dostępny Internet, jak i największe pakiety danych. W odpowiednikach Orange i Ery brakuje odpowiednio pierwszej lub drugiej z tych cech.

Mobilny Internet na abonament - przegląd ofert