Mobilne WWW - standaryzacja

World Wide Web Consortium (W3C) opublikowało dokument będący zbiorem wytycznych odnoszących się do zasad projektowania stron WWW dla małych urządzeń przenośnych (telefony komórkowe, PDA). W tworzenie poradnika zaangażowało się ponad 30 spółek telekomunikacyjnych i dostawców serwisów online.

Dokument firmowany przez konsorcjum W3C wsparli tacy giganci rynków elektronicznych, jak Nokia, Google, Microsoft, AT&T, Vodafone Group PLC czy France Telecom. Obecnie finalną wersję poradnika testują deweloperzy i twórcy serwisów WWW. Zakres rekomendancji zawartych w podręczniku dotyczących projektowania stron jest dość szeroki. Zawiera zarówno proste wskazówki (np. umieszczanie linków nawigacyjnych na samej górze strony, jeden pod drugim) jak i te bardziej zaawansowane (np. zbiór informacji na temat optymalnego wykorzystania mechanizmów cache'u przeglądarki).

Autorzy dokumentu zwracają także uwagę na potrzebę tworzenie ujednoliconych stron WWW, które będą poprawnie odczytywane za pomocą szerokiej gamy urządzeń (komputery stacjonarne, przenośne, PDA, telefony komórkowe). Aspekt ten jest szczególnie istotny, jeśli weźmie się pod uwagę uwarunkowania historyczne i stosunkowo ograniczony technologicznie standard WAP (Wireless Application Protocol). W założeniu miał on umożliwić użytkownikom urządzeń mobilnym dostęp do Internetu i jego zawartości. Prawidłowe wyświetlanie stron WWW w WAP było jednak uzależnione od tego, czy dany serwis przystosowano do tego standardu. W sposób oczywisty zawężało to zasięg użyteczności protokołu WAP. Z tego też względu obecnie dąży się do opracowania zunifikowanego standardu projektowania stron WWW.

Jak zapowiadają twórcy wydanego poradnika jego zawartość będzie systematycznie aktualizowana i wzbogacana o kolejne, bardziej zaawansowane wskazówki. Autorzy mają także nadzieje, że projektanci stron WWW będą stosowali do wytycznych zawartych w dokumencie, by uniknąć w przyszłości problemów z nieprawidłowym rozpoznawaniem znaczników, komend oraz instrukcji przez różne typy przeglądarek.

Z treścią poradnika "Mobile Web Best Practices 1.0" można zapoznać się tutaj.