Mobilna rewolucja czyli muzyka na komórki dla bogatych

Coraz więcej telefonów komórkowych umożliwia odtwarzanie plików mp3. Ale to nie jest ostanie słowo wypowiedziane przez komórki: pojawiają się rozwiązania umożliwiające pobieranie muzyki poprzez GPRS czy UMTS, czyli bez konieczności podłączenia telefonu do komputera. Już w tej chwili z tej opcji może w Polsce korzystać kilka tysięcy posiadaczy telefonów z systemem operacyjnym Symbian. Nie może sobie jednak na nie pozwolić grupa najbardziej zainteresowana muzyką. Podobno do czasu.

Jakub Połeć z PTC Era, która jako jedyny operator w Polsce od niecałych dwóch tygodni oferuje usługę pobierania muzyki na telefon, jest umiarkowanym optymistą. Kiedyś kolorowe wyświetlacze były bardzo drogie i mało kto mógł sobie na nie pozwolić. Teraz taki telefon można mieć za złotówkę. Za rok czy trzy lata telefony z kartami pamięci i możliwościami odsłuchiwania muzyki będą za złotówkę. Telefonów muzycznych ma być więc - według deklaracji przedstawiciela Ery - coraz więcej.

Zdaniem naszego rozmówcy obecny rok jest wciąż rokiem rozwoju, ale przyszły rok będzie już rokiem muzyki na komórkach. Przypuszczalnie również inni operatorzy uruchomią serwis podobny do MP3 Omnix, w którym w tej chwili jest już około 6 tys. utworów zagranicznych wykonawców. Era prowadzi też rozmowy z wytwórniami oferującymi muzykę polskich wykonawców.

Cena w tej chwili jest spora. To 6-9 zł za utwór. Aplikacja dostępna jest dla klientów posiadających telefon z systemem operacyjnym Symbian (obecnie w ofercie sieci Era są to telefony Nokia 3650, 6600, 7610 i N-Gage / Siemens SX1 / Sony Ericsson P800 i P900).

Jakub Połeć o cenach muzyki mobilnej

Czy będą chętni na zakup tak drogich utworów na komórkę?

Na pewno nie jest to cena, która umożliwi zakup dziesiątków utworów na komórkę. Proszę jednak zauważyć, że np. gry JAVA dostępne na telefony kosztują między 9 a nawet 18 zł. I jest spora grupa osób liczona w dziesiątkach tysięcy. Jeżeli coś jest popularne, to w z czasem tanieje.

Czy pobieranie muzyki na komórkę będzie popularne?

To jest bardzo trudne pytanie, bo nie wiadomo, co znaczy popularne. W tej chwili ta usługa jest już dostępna. Kilka do kilkunastu tysięcy klientów Ery może już z niej korzystać. Bardziej powszechna usługa będzie wtedy, gdy bardziej powszechne będą komórki umożliwiające pobranie muzyki.

Pobranie utworu na telefon obsługujący transmisję GPRS trwa kilka minut, jednak dzięki technologii "instant play" można odtwarzać utwory już w trakcie ich pobierania. Prawa autorskie do zasobów są chronione systemem DRM.

Kampania promocyjna usługi będzie prowadzona w sposób nie do końca widoczny dla typowego klienta ERY ponieważ będzie skierowana do klientów, którzy mają terminale wspierające muzykę mobilną i których adresy e-mailowe są w posiadaniu operatora.