Mobile World Congress 2011 za pięć dni

Mobile World Congress 2011, zaczynający się 14 lutego w Barcelonie, zapowiada się bardzo ciekawie. Oczekuje się, że na targach, które ma odwiedzić według organizatora - GSM Association - co najmniej 50 tys. osób, producenci zademonstrują wiele bezprzewodowych nowości. Będą to przede wszystkim tablety i smartfony nowej generacji, wyposażone w większe ekrany, szybsze procesory i interfejsy radiowe o dużej przepustowości.

Mobile World Congress 2011 za pięć dni
Wiadomo już, że w segmencie smartfonów i tabletów dominować będzie platforma Android. Analitycy szacują, że na targach będzie można zobaczyć ok. 200 nowych produktów pracujących pod kontrolą systemu Android. Niektóre firmy, w tym Samsung, Sony Ericsson i Nokia, zamierzają zaprezentować swoje produkty już w niedzielę 13 lutego. Wiadomo już, że Samsung pokaże w tym dniu nową wersję swojego smartfonu Galaxy S (Android). Urządzenie (mające szansę stać się pogromcą iPhona) ma większy ekran, 2-dzeniowy procesor i zawiera szybki bezprzewodowy interfejs HSPA (High-Speed Packet Access) 21 Mb/s.

Mobile World Congress 2011 za pięć dni
Kolejną nowością, która skupi zapewne uwagę zwiedzających będą smartfony wyposażone w wyświetlacze 3D nie wymagający używania specjalnych okularów. LG zaprezentuje smartfon tego typu - Optimus 3D (zdjęcie obok).

Można też oczekiwać, iż na targach nie zabraknie smartfonów wyposażonych w interfejs LTE (Long Term Evolution).

Po pojawienie się na rynku takich rozwiązań, jak iPhone i App Store, zwiększyło się zainteresowanie oprogramowaniem i aplikacjami. Będzie to można zapewne zauważyć również na targach. Nokia, Hewlett-Packard, Research In Motion i Samsung planują konferencje, na których informatycy będą dyskutować o tym, jak pisać mobilne aplikacje.

Mobile World Congress to nie tylko prezentacja produktów konsumenckich, ale również rozwiązań dla operatorów sieci telekomunikacyjnych. Tu bardzo ciekawie zapowiadają się nowości firm Ericsson i Alcatel-Lucent. Są to rozwiązania klasy operatorskiej, zmieniające niekiedy radykalnie architekturę sieci komórkowej i oferujące funkcje, dzięki którym sieć pobiera dużo mniej energii.

Swoimi wizjami rozwiązań bezprzewodowych mają podzielić się wielkie postacie przemysłu ICT: Steve Ballmer (Microsoft), Stephen Elop (Nokia), Jim Balsillie (Research In Motion) i John Chambers (Cisco).