Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Mobile World Congress 2011 za pięć dni

Mobile World Congress 2011, zaczynający się 14 lutego w Barcelonie, zapowiada się bardzo ciekawie. Oczekuje się, że na targach, które ma odwiedzić według organizatora - GSM Association - co najmniej 50 tys. osób, producenci zademonstrują wiele bezprzewodowych nowości. Będą to przede wszystkim tablety i smartfony nowej generacji, wyposażone w większe ekrany, szybsze procesory i interfejsy radiowe o dużej przepustowości.

Mobile World Congress 2011 za pięć dni
Wiadomo już, że w segmencie smartfonów i tabletów dominować będzie platforma Android. Analitycy szacują, że na targach będzie można zobaczyć ok. 200 nowych produktów pracujących pod kontrolą systemu Android. Niektóre firmy, w tym Samsung, Sony Ericsson i Nokia, zamierzają zaprezentować swoje produkty już w niedzielę 13 lutego. Wiadomo już, że Samsung pokaże w tym dniu nową wersję swojego smartfonu Galaxy S (Android). Urządzenie (mające szansę stać się pogromcą iPhona) ma większy ekran, 2-dzeniowy procesor i zawiera szybki bezprzewodowy interfejs HSPA (High-Speed Packet Access) 21 Mb/s.

Mobile World Congress 2011 za pięć dni
Kolejną nowością, która skupi zapewne uwagę zwiedzających będą smartfony wyposażone w wyświetlacze 3D nie wymagający używania specjalnych okularów. LG zaprezentuje smartfon tego typu - Optimus 3D (zdjęcie obok).

Można też oczekiwać, iż na targach nie zabraknie smartfonów wyposażonych w interfejs LTE (Long Term Evolution).

Po pojawienie się na rynku takich rozwiązań, jak iPhone i App Store, zwiększyło się zainteresowanie oprogramowaniem i aplikacjami. Będzie to można zapewne zauważyć również na targach. Nokia, Hewlett-Packard, Research In Motion i Samsung planują konferencje, na których informatycy będą dyskutować o tym, jak pisać mobilne aplikacje.

Mobile World Congress to nie tylko prezentacja produktów konsumenckich, ale również rozwiązań dla operatorów sieci telekomunikacyjnych. Tu bardzo ciekawie zapowiadają się nowości firm Ericsson i Alcatel-Lucent. Są to rozwiązania klasy operatorskiej, zmieniające niekiedy radykalnie architekturę sieci komórkowej i oferujące funkcje, dzięki którym sieć pobiera dużo mniej energii.

Swoimi wizjami rozwiązań bezprzewodowych mają podzielić się wielkie postacie przemysłu ICT: Steve Ballmer (Microsoft), Stephen Elop (Nokia), Jim Balsillie (Research In Motion) i John Chambers (Cisco).