Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Mnożą się internetowe ataki

Wzrosła częstotliwość ataków przeprowadzanych z Internetu na komputery firmowe. Do ich przeprowadzenia najczęściej wykorzystuje się robaki internetowe i konie trojańskie – wynika z opublikowanego przez firmę Symantec raportu „Zagrożenia bezpieczeństwa w Internecie”.

Ogólna częstotliwość ataków wzrosła o 19%. W pierwszej połowie 2003 r. notowano średnio około 38 ataków na firmę w tygodniu, podczas gdy w analogicznym okresie 2002 r. notowano 32 takie ataki. Zaobserwowane działania uznano za średnio lub bardzo niebezpieczne.

Symantec wskazuje, że największym utrapieniem są zagrożenia o charakterze hybrydowym, które stanowią aż 60% wszystkich niebezpieczeństw.

Niepokojące jest również to, że czas od momentu odkrycia słabego punktu w zabezpieczeniach do przeprowadzenia ataku na komputer staje się coraz krótszy. Przestępcy komputerowi w błyskawicznym tempie identyfikują cele ataków. 64% nowych ataków wymierzono w słabe punkty ujawnione w ciągu ostatniego roku. Dla przykładu W32.Blaster.Worm zaatakował zaledwie 26 dni po ujawnieniu wykorzystywanej przez niego luki.

W atakach coraz częściej stosuje się robaki jako sposób na wykorzystanie znanych luk w zabezpieczeniach w celu przedostania się przez bariery ochronne dużej liczby systemów. Napastnicy instalują w takich już opanowanych systemach konie trojańskie.

Raport powstał na podstawie danych zbieranych z ponad 500 klientów Symantec Managed Security Services oraz z przeszło 20 000 rozmieszczonych na całym świecie czujników monitorujących aktywność sieci w ponad 180 krajach.

Więcej informacji:

http://www.symantec.com