Mnożą się internetowe ataki

Wzrosła częstotliwość ataków przeprowadzanych z Internetu na komputery firmowe. Do ich przeprowadzenia najczęściej wykorzystuje się robaki internetowe i konie trojańskie – wynika z opublikowanego przez firmę Symantec raportu „Zagrożenia bezpieczeństwa w Internecie”.

Ogólna częstotliwość ataków wzrosła o 19%. W pierwszej połowie 2003 r. notowano średnio około 38 ataków na firmę w tygodniu, podczas gdy w analogicznym okresie 2002 r. notowano 32 takie ataki. Zaobserwowane działania uznano za średnio lub bardzo niebezpieczne.

Symantec wskazuje, że największym utrapieniem są zagrożenia o charakterze hybrydowym, które stanowią aż 60% wszystkich niebezpieczeństw.

Niepokojące jest również to, że czas od momentu odkrycia słabego punktu w zabezpieczeniach do przeprowadzenia ataku na komputer staje się coraz krótszy. Przestępcy komputerowi w błyskawicznym tempie identyfikują cele ataków. 64% nowych ataków wymierzono w słabe punkty ujawnione w ciągu ostatniego roku. Dla przykładu W32.Blaster.Worm zaatakował zaledwie 26 dni po ujawnieniu wykorzystywanej przez niego luki.

W atakach coraz częściej stosuje się robaki jako sposób na wykorzystanie znanych luk w zabezpieczeniach w celu przedostania się przez bariery ochronne dużej liczby systemów. Napastnicy instalują w takich już opanowanych systemach konie trojańskie.

Raport powstał na podstawie danych zbieranych z ponad 500 klientów Symantec Managed Security Services oraz z przeszło 20 000 rozmieszczonych na całym świecie czujników monitorujących aktywność sieci w ponad 180 krajach.

Więcej informacji:

http://www.symantec.com