Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Minitel - stary, ale jary?

Stworzony pod koniec lat 70-tych francuski system komunikacyjny Minitel, który początkowo służyć miał jedynie jako książka telefoniczna, powraca do życia za sprawą podłączenia do Internetu.

System uruchomiono we Francji w latach 80-tych minionego wieku. Pomysłodawcą był France Telekom. W mieszkaniach abonentów operatora zainstalowano specjalne terminale. Początkowo służyły jako książki telefoniczne. Potem okazało się, że są świetnym narzędziem do wymiany informacji tekstowych. Kolejną ewolucją Minitela było umożliwienie grania w gry poprzez terminal, składania zamówień w sklepach, robienia rezerwacji w hotelach oraz otrzymywania wiadomości.

Minitel posiadał 4 mln użytkowników. Kiedy jednak rozpowszechniło się korzystanie z Internetu, liczba użytkowników systemu drastycznie spadała z roku na rok.

Wydawałoby się, że dni Minitela są już policzone w momencie, kiedy uruchomiono Internet. Tymczasem w 2000 r. France Telekom uruchomił usługę „I-Minitel”, dzięki której użytkownicy Sieci mogli oglądać strony internetowe. W 2002 roku liczba korzystających z systemu zwiększyła się o 60% w stosunku do 2001 r. W maju br. Minitel miał już milion użytkowników.

Coraz popularniejsze stawało się również wysyłanie wiadomości tekstowych przez system Minitel.

W tej chwili najczęściej z Minitela korzysta starsze pokolenie Francuzów. Są przyzwyczajeni do terminali, które posiadają już od dwudziestu lat.

Obecnie dalsza popularność Minitela zależy wyłączenie od młodego pokolenia. Jeżeli nastoletni Francuzi będą chcieli z systemu korzystać, to ma on szansę przetrwać kolejne dwudziestolecie.

Więcej informacji:

http://www.minitel.fr