Minitel - stary, ale jary?

Stworzony pod koniec lat 70-tych francuski system komunikacyjny Minitel, który początkowo służyć miał jedynie jako książka telefoniczna, powraca do życia za sprawą podłączenia do Internetu.

System uruchomiono we Francji w latach 80-tych minionego wieku. Pomysłodawcą był France Telekom. W mieszkaniach abonentów operatora zainstalowano specjalne terminale. Początkowo służyły jako książki telefoniczne. Potem okazało się, że są świetnym narzędziem do wymiany informacji tekstowych. Kolejną ewolucją Minitela było umożliwienie grania w gry poprzez terminal, składania zamówień w sklepach, robienia rezerwacji w hotelach oraz otrzymywania wiadomości.

Minitel posiadał 4 mln użytkowników. Kiedy jednak rozpowszechniło się korzystanie z Internetu, liczba użytkowników systemu drastycznie spadała z roku na rok.

Wydawałoby się, że dni Minitela są już policzone w momencie, kiedy uruchomiono Internet. Tymczasem w 2000 r. France Telekom uruchomił usługę „I-Minitel”, dzięki której użytkownicy Sieci mogli oglądać strony internetowe. W 2002 roku liczba korzystających z systemu zwiększyła się o 60% w stosunku do 2001 r. W maju br. Minitel miał już milion użytkowników.

Coraz popularniejsze stawało się również wysyłanie wiadomości tekstowych przez system Minitel.

W tej chwili najczęściej z Minitela korzysta starsze pokolenie Francuzów. Są przyzwyczajeni do terminali, które posiadają już od dwudziestu lat.

Obecnie dalsza popularność Minitela zależy wyłączenie od młodego pokolenia. Jeżeli nastoletni Francuzi będą chcieli z systemu korzystać, to ma on szansę przetrwać kolejne dwudziestolecie.

Więcej informacji:

http://www.minitel.fr