Ministerstwo Telekomunikacji?

Ministerstwo Skarbu broni monopolu Telekomunikacji Polskiej S.A.

RZECZPOSPOLITA Ministerstwo Skarbu broni monopolu TP S.A. i nie można się spodziewać szybkiej liberalizacji polskiego rynku teleinformatycznego – wynika z wystąpienia Władysława Wilkansa, dyrektora Departamentu Integracji Europejskiej w Ministerstwie Łączności. Utrzymywany monopol pozwolił sprzedać akcje TP S.A. po wyższej cenie, a gdyby nie zalecenia Unii Europejskiej, z liberalizacją zwlekano by jeszcze dłużej. (s.B2)

GAZETA WYBORCZA Komisja Europejska zaleca, żeby w każdym telefonie komórkowym trzeciej generacji zainstalowano mikrochip pozwalający namierzyć jego użytkownika za pomocą satelity z dokładnością do pięciu metrów. (s.14)

Tellus, największa skandynawska firma IT specjalizująca się w turystyce wchodzi na polski rynek. Zamierza sprzedawać system komputerowy usprawniający działanie informacji turystycznej. (s.22)

Dziś powstanie spółka zawiązana przez NBP, TP Internet i kilka banków. Będzie ona świadczyć usługi związane z bezpieczeństwem elektronicznych operacji finansowych. (s.23)

PRAWO I GOSPDARKA Centrum Szkolenia Techmex rozpoczęło działalność w Warszawie. Będzie w nim można zdobyć tytuły specjalistów sieciowych i internetowych autoryzowane przez Cisco Systems. (s.I)

Najpopularniejszymi formami reklamy w Internecie są bannery i mailing. Miesięczny koszt dobrej kampanii promocyjnej w Sieci wynosi około 100 tysięcy złotych. W tym roku polskie firmy wydadzą na internetowe kampanie reklamowe 30-40 milionów złotych. Najczęściej w Internecie reklamują się firmy z branży IT. (s.II)

PULS BIZNESU Katowicki integrator systemowy 2Si wyemituje dla wybranych inwestorów akcje o łącznej wartości 44 milionów złotych. Walory obejmie prawdopodobnie jeden z banków. Spółka chce przeznaczyć te środki na utworzenie grupy kapitałowej. (s.7)

PARKIET Na opłatach za polskie koncesje na UMTS najwięcej zarobią zagraniczne banki, które udzielą pożyczek firmom startującym w przetargu. Krótki czas na przetarg oraz względnie wysoka cena za licencje spowodują, że firmy będą musiały skorzystać z usług zachodnich instytucji finansowych. (s.1)

TP S.A. ostrzega, że w nocy z czwartku na piątek mogą wystąpić zakłócenia w międzystrefowej łączności telefonicznej z Warszawy. (s.4)

WALL STREET JOURNAL Lycos, jeden z największych portali na świecie, zanotował w ostatnim kwartale stratę 52 milionów euro (rok temu strata wyniosła 4,7 miliona euro). Strata grupy w ciągu ostatniego roku finansowego wyniosła natomiast 99,7 miliona euro. Spółka tłumaczy to rosnącymi wydatkami na marketing.