Mimo Piano teksty Agory dostępne za darmo

We wprowadzonym od początku września systemie pobierania opłat za treść Piano znaleziono luki. Na serwisach Agory możliwe jest czytanie treści płatnej za darmo dzięki prostemu trickowi polegającemu na podmianie identyfikatora tekstu. Po naszym artykule Agora usunęła tę lukę.

Sposób na obejście systemu pojawia się na pierwszej stronie organicznych wyników wyszukiwania w Google po wpisaniu "jak czytać za darmo wyborcza.pl". Sposób został opublikowany 3 września, na kilka dni po uruchomieniu opłat na blogu webrr.

Każdy tekst opublikowany w serwisach Agory posiada swój identyfikator - jest to najdłuższy ciąg cyfr w linku do tego tekstu. Wystarczy otworzyć w przeglądarce dowolny tekst w wersji mobilnej (m.wyborcza.pl) i podmienić identyfikator na należący do tekstu zamkniętego za Piano. Sztuczka jest prosta i nie wymaga wiedzy informatycznej. Działa wyłącznie w ramach serwisów Agory, nie można jej powtórzyć ani na stronach należących do Polskapresse ani tych należących do wydawnictwa Murator S.A.

Michał Gwiazdowski, który odpowiadał za wdrożenie Piano w serwisach Agory komentuje sprawę:

Próby obchodzenia systemu płatności nas bardzo cieszą, bo są świadectwem dużej wartości tych treści. Nasza propozycja niewielkiej opłaty za dostęp do nich jest tania, nieskomplikowana w obsłudze i - w moim przekonaniu - bardzo uczciwa wobec internautów, w związku z tym wszelkie próby nieuczciwego obchodzenia płatności monitorujemy i w razie takiej konieczności natychmiast reagujemy. Oczywiście żaden system zabezpieczeń nie daje 100% skuteczności, ale po naszej interwencji opisany mechanizm już w tej chwili nie działa.

System Piano wystartował we wrześniu i skupił pod swoimi skrzydłami największych wydawców polskich mediów elektronicznych. Miesięczna opłata za dostęp do wszystkich materiałów dostępnych w ramach skupionych serwisów kosztuje 19,90 zł, zaś roczny abonament wynosi 200 złotych.

Aktualizacja: 21 września 2012 13:43

Opisany w artykule sposób faktycznie już nie działa

Aktualizacja: 21 września 2012 13:32

13.32 - dochodzi komentarz od Michała Gwiazdowskiego