Miliony z Adventa

Advent International zamierza zwiększyć swoje zaangażowanie w Polsce o 120 milionów dolarów.

Amerykański fundusz venture capital Advent International chce jeszcze do końca roku zaangażować się w polską spółkę telekomunikacyjną i firmę z rynku mediów. Łącznie w projekty (trzy lub cztery), które fundusz wesprze do końca roku, zainwestuje 30-40 milionów dolarów.

W przyszłym roku Advent Int. zainwestuje w Polsce ponad 120 milionów dolarów (wartość dotychczasowych inwestycji wyniosła około 100 milionów dolarów) i chce powołać trzeci fundusz regionalny. Jest zainteresowany wsparciem finansowym m.in. spółek zajmujących się handlem elektronicznym lub rozliczaniem transakcji w Internecie.

W każdy projekt angażuje się od 5 do 20 milionów dolarów. Wybierane są głównie firmy istniejące od dwóch-trzech lat i zajmujące dobre miejsce na rynku. Advent inwestuje w spółkę, zostając jej udziałowcem. Okres zaangażowania wynosi od trzech do pięciu lat. Później akcje wspomaganej spółki wprowadza się na giełdę lub sprzedaje inwestorowi strategicznemu.

Advent został założony w Stanach Zjednoczonych w 1984 roku, w Europie Środkowej działa od 1994 roku. W Polsce zainwestował m.in. w @entertainment i Internet Securities. Fundusz inwestuje głównie w media, telekomunikację, technologie informatyczne, produkcję i dystrybucję towarów konsumpcyjnych oraz służbę zdrowia.