Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Miliony z Adventa

Advent International zamierza zwiększyć swoje zaangażowanie w Polsce o 120 milionów dolarów.

Amerykański fundusz venture capital Advent International chce jeszcze do końca roku zaangażować się w polską spółkę telekomunikacyjną i firmę z rynku mediów. Łącznie w projekty (trzy lub cztery), które fundusz wesprze do końca roku, zainwestuje 30-40 milionów dolarów.

W przyszłym roku Advent Int. zainwestuje w Polsce ponad 120 milionów dolarów (wartość dotychczasowych inwestycji wyniosła około 100 milionów dolarów) i chce powołać trzeci fundusz regionalny. Jest zainteresowany wsparciem finansowym m.in. spółek zajmujących się handlem elektronicznym lub rozliczaniem transakcji w Internecie.

W każdy projekt angażuje się od 5 do 20 milionów dolarów. Wybierane są głównie firmy istniejące od dwóch-trzech lat i zajmujące dobre miejsce na rynku. Advent inwestuje w spółkę, zostając jej udziałowcem. Okres zaangażowania wynosi od trzech do pięciu lat. Później akcje wspomaganej spółki wprowadza się na giełdę lub sprzedaje inwestorowi strategicznemu.

Advent został założony w Stanach Zjednoczonych w 1984 roku, w Europie Środkowej działa od 1994 roku. W Polsce zainwestował m.in. w @entertainment i Internet Securities. Fundusz inwestuje głównie w media, telekomunikację, technologie informatyczne, produkcję i dystrybucję towarów konsumpcyjnych oraz służbę zdrowia.