Miliarder połączy Microsoft z Yahoo?

Chociaż Microsoft ostatecznie wycofał swoją propozycję zakupu Yahoo to są szansę, że dzięki działaniom amerykańskiego inwestora Carla Icahna dojdzie jednak do fuzji.

Według nieoficjalnych informacji "Gazety" na najbliższym zgromadzeniu akcjonariuszy Yahoo amerykański inwestor, który posiada pakiet akcji Yahoo wart blisko 1,4 mld dol., zgłosi 10 kandydatów do rady nadzorczej, przejmie kontrolę nad e-gigantem i doprowadzi do fuzji z Microsoftem.

Według komentatorów amerykańskich mediów, Icahn ma duże szanse na przeforsowanie swoich kandydatów, bo wielu udziałowców Yahoo jest mocno rozczarowanych postawą obecnych członków rady - publicznie padają oskarżenia o to, że prowadząc negocjacje z Microsoftem, rada nie działała zgodnie z interesem akcjonariuszy.

Poza tym Carl Icahn ma duże doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach. Jak wyliczyła firma badawcza FactSet SharkWatch, od 1994 r. Icahn aż 18-krotnie podejmował próby wprowadzenia swoich ludzi do największych amerykańskich spółek, z czego większość prób kończyła się sukcesem. Icahn wprowadził np. dwóch ludzi do rady nadzorczej Motoroli, skłaniając koncern do wydzielenia oddziału zajmującego się produkcją telefonów komórkowych. Stał też za fuzją BlockBustera, największej w USA sieci wypożyczalni filmów, z Circuit City, siecią sklepów z elektroniką.