Miliard abonentów GSM

Jak podaje GSM Association, w styczniu światowa liczba abonentów sieci komórkowych przekroczyła miliard. W minionym roku łączne przychody z usług telefonii mobilnej w systemie GSM sięgnęły 277 mld USD. Według prognoz Deutsche Bank kwota ta sięgnie ponad 500 mld USD w 2005 r.

Miliard abonentów GSM oznacza, że liczba komórek przekroczyła liczbę telefonów stacjonarnych. Co ciekawe, według szefa GSM Association codziennie w użyciu znajduje się więcej komórek niż łączna liczba komputerów i telewizorów. W ciągu minionego roku przybyło ok. 198 mln nowych abonentów sieci GSM. To więcej niż ogólna liczba użytkowników telefonów w standardzie CDMA na koniec 2003 r.

Jak wcześniej informowaliśmy, Nokia - lider na rynku telefonów komórkowych - oszacowała łączną liczbę abonentów sieci komórkowych w zeszłym roku na 1,3 mld osób. Zdaniem fińskiego koncernu za 4 lata ich liczba sięgnie 2 mld.

Według prognoz Strategy Analytics w tym roku na rynek powinno trafić 585 mln telefonów komórkowych. SA szacuje, że w ubiegłym roku sprzedano ich 516 mln sztuk. Według Gartner Group, w 2004 roku globalna sprzedaż komórek wzrośnie do 560 mln sztuk, zaś miniony rok przyniósł 510 mln sprzedanych aparatów. Z kolei IDC informuje, że w 2003 r. na rynek trafiło ponad 533 mln telefonów.

W tym tygodniu rozpoczęła się w Cannes impreza 3GSM World Congress 2004. Zapraszamy do śledzenia wątku poświęconego targom telefonii komórkowej: http://www.idg.pl/news/watek/38.html