Miliard USD kary dla spamerów

Sąd federalny w Davenport, w amerykańskim stanie Iowa, skazał trzy firmy rozsyłające spam na zapłatę odszkodowania o łącznej wartości ponad miliarda USD.

AMP Dollar Savings, Cash Link Systems oraz TEI Marketing Group zostały oskarżone o pogwałcenie zarówno prawa stanowego (Iowa Ongoing Criminal Conduct Act) jak i federalnego (Federal Racketeer Influenced and Corrupt Organizations Act). Firmy muszą zapłacić odszkodowanie w wysokości odpowiednio 720, 360 i 140 milionów dolarów. Łączna kwota odszkodowania - 1,25 mld. USD - jest najwyższą karą dla spamerów w historii.

Sprawa miała początek w 2000 r. Robert Kramer, właściciel firmy-dostawcy usług internetowych i kont email w stanie Iowa, złożył pozew przeciwko 300 spamerom. W owym czasie 5 tysięcy zarejestrowanych użytkowników firmy Kramera otrzymywało nawet do 10 milionów niepożądanych wiadomości email dziennie.

Zasądzenie tak wysokich kar dla spamerów było możliwe dzięki przepisom prawa w stanie Iowa. Ongoing Criminal Conduct Act zezwala powodowi domagać się odszkodowania w wysokości 10 dolarów za jeden niechciany email. Biorąc pod uwagę przepisy federalne, sąd potroił jeszcze wysokość odszkodowania.

Obrońcy oskarżonych nie pojawili się na rozprawie. Żadna ze wspomnianych firm nie ma zarejestrowanego na nią numeru telefonu, nie odpowiada również na e-maile. Postępowanie sadowe będzie toczyć się nadal przeciwko pozostałym pozwanym.