Miliard PC-tów za trzy lata

Łączna liczba użytkowanych na świecie komputerów osobistych wkrótce przekroczy miliard. Najszybciej przybywać będzie PC-tów w krajach rozwijających się.

Według raportu przygotowanego przez Computer Industry Almanac, liczba komputerów osobistych działających na świecie przekroczy w br. 820 milionów. Według prognozy, w 2007 roku ich liczba ma przekroczyć już miliard.

Przyrost liczby PC-tów w krajach uprzemysłowionych nieco się osłabia, szybciej będzie ich za to przybywać w najbliższej dekadzie w krajach rozwijających się. Obecnie, w pierwszej piętnastce krajów z największą liczbą komputerów osobistych pracuje trzy czwarte wszystkich PC-tów świata (patrz ramka). Przenośne komputery stanowią około 24% wszystkich komputerów i ich udział także będzie się zwiększać.

Najwięcej komputerów osobistych pracuje w Stanach Zjednoczonych - 220 milionów, czyli 27% wszystkich komputerów na świecie. Przypomnijmy, że jednocześnie w USA mieszka ok. 4,6% ludności świata. W przeliczeniu na głowę mieszkańca, upowszechnienie komputerów osobistych sięga tu 76%, od kilku już lat jest wyższe, niż na przykład upowszechnienie telefonów komórkowych.