Microsoft zamierza pozywać piratów

Niemiecki oddział Microsoftu oraz eBay zamierzają zintensyfikować działania, których celem będzie zlikwidowanie procederu handlowania w serwisie aukcyjnym pirackim oprogramowaniem giganta z Redmond. Koncern planuje m.in. pozywanie osób handlujących nielegalnymi kopiami Windows i MS Office.

"Współpracujemy w tym zakresie z eBay już od 2002 r. - wspólnie zwalczamy proceder handlu nielegalnym oprogramowaniem. Teraz zdecydowaliśmy się na pozywanie osób, które handlują w serwisie eBay pirackimi programami" - tłumaczy Thomas Baumgartner, rzecznik prasowy niemieckiego oddziału Microsoftu. "Do tej pory tak zdecydowane działania podejmowaliśmy przede wszystkim w stosunku do różnego rodzaju grup, zajmujących się masową produkcją i dystrybucją nielegalnego oprogramowania. Teraz z pozwem muszą liczyć się również indywidualni piraci, sprzedający w serwisach aukcyjnych pojedyncze kopie pirackich programów" - dodał przedstawiciel Microsoftu.

Microsoft i eBay zamierzają powołać wspólny zespół, który będzie monitorował aukcje i gromadził informacje na temat osób sprzedających pirackie oprogramowanie. Członkowie takiego zespołu będą również przeprowadzali "zakupy kontrolowane", których celem będzie zdobycie dowodów przestępstwa popełnianego przez sprzedającego.

Organizacja BSA szacuje, że aktualnie w Niemczech ok. 27% oprogramowania stanowią pirackie kopie (to o 2% mniej niż w 2005 r.).