Microsoft zakupi norweską firmę Fast Search and Transfer

Koncern z Redmond zaoferował 1,2 mld USD za norweskiego dostawcę oprogramowania do wyszukiwania informacji. Ma to być kolejny krok Microsoftu w stronę rozszerzania oferty oprogramowania Enterprise Search.

W listopadzie 2007 r. koncern wprowadził na rynek przeznaczone do korporacyjnego wyszukiwania informacji oprogramowanie Search Server 2008. Zapowiedziana została również jego bezpłatna wersja Search Server Express 2008. Ze względu na ograniczone możliwości oba te produkty są skierowane do mniej wymagających klientów, dysponujących dość ograniczonymi zasobami finansowymi. Microsoft nie ukrywa, że zarówno Search Server 2008, jak i jego bezpłatna wersja, mają głównie przekonać klientów do wdrożenia tego rodzaju systemów.

Według przedstawicieli Microsoftu, zintegrowanie rozwiązań Fast Search and Transfer (FAST) umożliwi wzbogacenie linii produktów SharePoint i przyciągnięcie znacznej liczby partnerów. To z kolei pozwoli na zdobycie nowych klientów, także tych, którzy obecnie korzystają z rozwiązań innych dostawców. Z oświadczenia koncernu wynika też, że liczy on na wsparcie norweskich inżynierów. Mieliby oni pomóc w pracach rozwojowych prowadzonych w europejskich oddziałach Microsoftu - w Cambridge i Kopenhadze.

Fast Search And Transfer została założona w 1997 r. Zasłynęła m.in. opracowaniem dwa lata później wyszukiwarki internetowej AllTheWeb. Obecnie firma oferuje przede wszystkim, oparte na architekturze SOA, oprogramowanie do wyszukiwania informacji biznesowych Fast ESP. FAST posiada biura m.in. w Niemczech, Wlk. Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Brazylii. Norwescy specjaliści uczestniczą także w pracach nad nową europejską wyszukiwarką multimedialną PHAROS (Platform for searcH of Audiovisual Resources across Online Spaces). Jest to projekt współfinansowany z funduszy UE.

Zaoferowane 1,2 mld USD (ok. 6,6 mld norweskich koron) oznacza 42% premii wobec ceny zamknięcia akcji spółki FAST z 4 stycznia. Według wstępnych planów akwizycja ma zostać zakończona w drugim kwartale br.

Poza Microsoftem, Google i norweskim FAST, na rynku oprogramowania Enterprise Search działają również m.in. francuska Exalead i angielsko-amerykańska Autonomy. Druga z wspomnianych firm przejęła ostatnio mniejszych dostawców oprogramowania Meridio i Zantaz. Czyżby rozpoczynała się konsolidacja kolejnego rynku oprogramowania dla biznesu?

Przy okazji pojawia się pytanie, czy kiedyś ktoś polską firmę IT kupi za taką sumę?

Więcej o Enterprise Search

Microsoft rozszerza ofertę oprogramowania Enterprise Search

IBM i Yahoo celują w Google Mini

Google Search Appliance oraz Google Mini już w Polsce

Korporacyjna wyszukiwarka SAP

Wyszukiwanie IBM dla małych i średnich firm

Korporacyjne szukanie z Yahoo!