Microsoft wykupuje domeny

Microsoft powoli zaczyna przygotowywać się do wprowadzenia na rynek systemu Windows Vista. Choć data premiery jest jeszcze odległa, to koncern zaczął już odkupywanie od dotychczasowych właścicieli domen, w których nazwie występuje słowo Vista.

Jak poinformował niemiecki magazyn Markenbusiness, w Niemczech Microsoft odkupił od firmy Vista Computer GmbH domenę Vista.de (koncern nabył również prawa do domeny Vistadom.de). Warunków transakcji nie ujawniono. Wiadomo już, że niemiecka firma zamierza również zmienić nazwę (nie poinformowano, czy jest to jej inicjatywa, czy może był to jeden z warunków umowy z Microsoftem).

Koncern z Redmond oficjalnie podał nową nazwę systemu, znanego do tej pory pod roboczą nazwą Longhorn pod koniec lipca. Windows Vista od razu wzbudził kontrowersje - okazało się bowiem, że w USA działa kilka firm IT, wykorzystujących tę nazwę (pisaliśmy o tym szerzej w tekście "Windows Vista narusza prawo?").

Nie wiadomo na razie, czy Microsoft zamierza odkupywać domeny od wszystkich firm wykorzystujących nazwę Vista czy tylko od tych, które działają w branży IT (np. w Polsce pod adresemhttp://www.vista.com.pl znajdziemy stronę firmy wydawniczej).