Microsoft w komórce

Przedstawiciele koncernu z Redmond poinformowali, że niemiecki operator komórkowy T-mobile będzie drugim pod względem wielkości jego klientem w Europie, licencjonującym oprogramowanie do telefonów komórkowych.

T-Mobile zakupi serię aparatów komórkowych od tajwańskiego producenta High Tech Computer, który zaopatruje także francuskiego operatora Orange. Aparaty dla abonentów T-mobile zostaną wyposażone w oprogramowanie Microsoftu, m.in. obsługujące pocztę hotmail i komunikator MSN.

Microsoft wyrabia sobie coraz mocniejsza pozycję wśród dalekowschodnich producentów "komórek". Tajwańska firma Mitac zastosuje "software" Microsoftu w nowym modelu telefonu wyposażonym w kamerę. Inny producent z Tajwanu, Wistron projektuje swe telefony pod kątem oprogramowania z Microsoftu i wyposaża je w chipy produkcji Intela.

Pomimo wielkiego apetytu giganta z Redmond na umocnienie swej pozycji na rynku telefonów komórkowych, trudno będzie mu do siebie przekonać zarówno europejskich jak i amerykańskich producentów. Wynika to z faktu, iż są oni bardzo uzależnieni od operatorów komórkowych i pod ich wymagania przygotowują swą ofertę. Microsoft nie ma tymczasem na tych rynkach silnej marki jako producent oprogramowania do komórek.