Microsoft udostępnił nowe API dla usług Windows Live Search

Nowy interfejs programistyczny wprowadza obsługę dodatkowych źródeł danych i umożliwia korzystanie z komercyjnego programu Microsoft adCenter Publisher Program. Zmiany obejmujące również warunki, na jakich API Windows Live Search może być wykorzystywane, mają na celu m.in. popularyzację mechanizmów wyszukiwania Microsoftu.

W stosunku do poprzedniej wersji interfejsu API rozszerzone zostały m.in. obsługiwane protokoły i formaty wymiany danych. Udostępnione API 2.0 może być wykorzystywane m.in. w połączeniu ze standardami REST, JSON i XML. Poprzednia wersja obsługiwała jedynie protokół SOAP. Zwiększono również liczbę źródeł przeszukiwanych informacji. Nowe API może być wykorzystywane m.in. do przeszukiwania obrazów, artykułów prasowych i serwisów encyklopedycznych.

Równocześnie zmieniono warunki, na jakich API może być wykorzystywane. Zniesiono m.in. ograniczenia w liczbie zapytań pochodzących z konkretnych serwisów oraz sposobu prezentacji wyników wyszukiwania. Wykorzystywanie udostępnionego API nie wiąże się z koniecznością zamieszczania na witrynie reklam pochodzących z serwisu Microsoft Live Search. Nowe API umożliwia jednak publikowanie reklam na zasadach komercyjnych, w ramach programu partnerskiego Microsoft adCenter Publisher Program. W zeszłym tygodniu poinformowano również o rozszerzeniu liczby firm biorących udział w programie Live Search Cashback. Uruchomiona w maju br. funkcjonalność pozwala na zakup produktów, reklamowanych w serwisach Microsoft Live, po obniżonej cenie. Obecnie do programu należy 20 amerykańskich sklepów, głównie z branży odzieżowej.

Microsoft konsekwentnie realizuje strategię mającą na celu popularyzację własnej wyszukiwarki internetowej. Aktualnie Microsoft Live Search jest trzecim, pod względem popularności, silnikiem wyszukiwania na świecie. Według niedawnych szacunków firmy Hitwise, w Stanach Zjednoczonych korzysta z niego ok. 4,25 proc. internautów. Pierwsze i drugie miejsce zajmują odpowiednio wyszukiwarki Google (71 proc.) i Yahoo (18,26 proc.).

Czytaj także:

Otwarty protokół Cisco alternatywą dla SOAP

Windows Azure podstawa SaaS w ofercie Microsoftu

Google odwołuje plany współpracy z Yahoo!