Microsoft szykuje konkurencję dla Skype'a?

Koncern z Redmond przejął szwajcarską firmę media-streams.com AG, specjalizującą się w rozwiązaniach z zakresu Voice over IP (VoIP). Microsoft zamierza wykorzystać jej technologię w produktach z rodziny Office i Office Live.

Przedstawiciele Microsoftu mówią, iż zamierzają umożliwić użytkownikom aplikacji z rodziny Office wygodne komunikowanie się głosowe za pośrednictwem protokołu VoIP (wyposażając je w możliwości podobne do tych, które oferuje najpopularniejszy obecnie komunikator głosowy - Skype).

Koncern już kilka miesięcy temu zainteresował się technologią VoIP - w marcu tego roku zaprezentował aplikację Office Communicator 2005 (wyposażony w możliwość prowadzenia rozmów głosowych), a także uaktualnienia dla usług Live Communications Server 2005 oraz Live Meeting Web. W kolejnych miesiącach koncern zawarł szereg porozumień (m.in. z AT&T, Amdocs oraz Sylantro Systems) oraz przeprowadził kilka przejęć (Microsoft kupił m.in. firmę Teleo) - wszystkie te działania miały na celu rozbudowanie VoIP-owej oferty Microsoftu.

Przedstawiciele Microsoftu i media-streams.com nie poinformowali, za jaką kwotę koncern przejmie szwajcarską firmę. Wiadomo tylko, że ekipa media-streams.com wejdzie w skład zespołu pracującego nad rozwiązaniami umożliwiającymi użytkownikom komunikację w czasie rzeczywistym. Szwajcarska firma nie zamierza jednak na razie rezygnować z własnych produktów - będą one cały czas dostępne pod jej marką.