Microsoft rusza na podbój usług mobilnych

Microsoft zacieśnia współpracę z Vodafone Group PLC, której efektem ma być połączenie usług dostępnych za pośrednictwem sieci telefonii komórkowej z aplikacjami dostępnymi jedynie w pecetach. Wygląda na to, że Microsoft ma zamiar rozszerzyć swoją ekspansję na usługi mobilne.

Informację o współpracy ogłosił Bill Gates podczas konferencji Telecom World 2003. Firmy mają połączyć swoje siły w opracowywaniu technologii umożliwiających twórcom oprogramowania budowanie takich aplikacji, które zawierałyby pewne usługi dostępne jedynie w sieciach operatorów telefonii komórkowej. Bill Gates ma na myśli przede wszystkim stworzenie programów, które potrafiłyby określić lokalizację użytkownika, zidentyfikować jego tożsamość, umożliwić przesyłanie wiadomości tekstowych.

Szef Microsoftu zastosowanie takich programów wyjaśnił na przykładzie firmy spedycyjnej, która mogłaby w oparciu o nową technologię stworzyć aplikację komputerową współdziałającą z siecią komórkową. W momencie kiedy jeden z pracowników za pomocą telefonu komórkowego informuje centralę o awarii ciężarówki, firma jest w stanie automatycznie ustalić jego lokalizację i przesłać mu w postaci sms-ów wskazówki o dalszym działaniu.

W kolejnym przykładzie Bill Gates wskazywał na skuteczność planowanych technologii jako znakomitych rozwiązań dla problemu mikropłatności. Szef Microsoftu zaznaczył, że firma oferująca gry online mogłaby podłączyć swoje serwery pod system billingowy operatora telefonii komórkowej. W ten sposób użytkownicy za każdą rozgrywkę nie musieliby płacić od razu, ale należność dopisywana byłaby do ich rachunku za telefon komórkowy.

Szczegóły współpracy Microsoftu z Vodafone zostaną ogłoszone pod koniec miesiąca na konferencji Microsoft's Professional Developers Conference w Los Angeles. Na rezultaty wspólnych przyjdzie nam poczekać do następnego roku.