Microsoft pozywa spyware'owych oszustów

Koncern z Redmond złożył pozew przeciwko amerykańskiej firmie Airon Corporation (oraz jej pracownikom) którzy oszukiwali internautów, oferując im wyimaginowaną ochronę przed oprogramowaniem spyware'owym. Pozwani wykorzystywali w swoim oszukańczym procederze m.in. znaki towarowe oraz usługi Microsoftu.

Oszustwo popełniane przez niejakiego Levona Gaspariana oraz ok. 20 jego współpracowników polegało na stworzeniu strony WWW o nazwie Elimiiware V3.7, na której - wedle opisu - dostępne miało być narzędzie antyspyware'owe. Internautów, którzy odwiedzali tę stronę, zachęcano do darmowego przeskanowania systemu - jeśli użytkownik się na to zgodził, uruchamiana była animacja, udająca aplikację antyspyware'ową.

Każde takie fałszywe skanowanie kończyło się wykryciem w systemie niebywałej wręcz ilości wszelkiego rodzaju spyware'u - na koniec internaucie proponowano kupienie za 25 USD aplikacji usuwającej spyware. Osoba, która się na to zgodziła, płaciła 25 USD i była przekierowywana na stronę Microsoftu, z której można pobrać wersję beta programu Windows Antispyware (przypomnijmy: może ją pobrać każdy użytkownik legalnej kopii Windows, bez żadnych opłat).

Szczegółowych informacji na temat pozwu na razie nie podano - wiadomo jednak, że Microsoft domaga się m.in. natychmiastowego zawieszenia oszukańczej działalności firmy Airon Corporation. Sprawa będzie rozpatrywana w najbliższych tygodniach.