Microsoft pozywa firmę sprzedającą domeny

Microsoft pozwał firmę zajmującą się handlem domenami, Domain Investments, za zarejestrowanie i sprzedaż adresów stron, które w nazwie przypominają te, należące to Giganta z Redmond.

Microsoft pozwał Domain Investments za cybersquatting, czyli posiadanie, kupowanie czy sprzedawanie zarejestrowanych adresów w nazwie przypominających oryginalne (osoba zajmująca się cybersquattingiem liczy na pomyłki internautów, którzy źle wpisują adres strony popularnej marki i w ten sposób trafiają pod inny adres - zwykle naszpikowany reklamami).

Wiadomo, że Microsoft znalazł już 23 strony od Domain Investments, które mogą być uznane za cybersquatting. Wśród wymienionych w oskarżeniu witryn znajdują się m.in. windoesmobile.com, www.hotmajl.com, microsoft-games.com czy zunedrivers.com.

Microsoft twierdzi, że adresy zawierają znaki handlowe firmy oraz ich specjalnie zmienioną nazwę. Serwisy do których prowadzą, wyświetlają natomiast reklamy różnych innych produktów i witryn. Według firmy jest to jawne naruszenie prawa i nieuczciwa próba zarobienia na popularnych markach, które wypromowała.

W ramach zadośćuczynienia, Microsoft domaga się zysków od właścicieli stron oraz odszkodowania, które miałoby zostać wypłacone w czasie (nawet do 100 tysięcy dolarów za nazwę). Pozew zawiera również wniosek o nałożenie stosownych kar za wykorzystanie znaków handlowych oraz wyświetlanie fałszywych reklam. Dodatkowo, firma chce by Domain Investments otrzymało zakaz rejestrowania wszystkich nowych URL, które zawierają "pomyłki" w nazwach znaków towarowych Microsoftu.

Domain Investments jak na razie w żaden sposób nie komentuje sprawy.