Microsoft powstrzyma 'wycieki'?

Koncern zamierza zaimplementować do swojego następnego systemu operacyjnego technologię, która uniemożliwi kopiowanie danych z korporacyjnych sieci i komputerów na przenośne nośniki pamięci - np. zewnętrzne dyski, 'klucze' USB czy przenośne odtwarzacze audio (takie, jak np. iPod).

Nowe zabezpieczenia pojawią się w zapowiadanym na 2006 r. systemie Longhorn - poinformowali na konferencji Intel Developer Forum przedstawiciele Microsoftu. Tłumaczą oni, że decyzja o zaimplementowaniu zabezpieczeń do systemu podyktowana została pojawiającymi się od jakiegoś czasu głosami, iż przenośne nośniki, które bez problemu można podłączyć do każdego komputera wyposażonego w port USB, często służą do wykradania z korporacyjnych sieci cennych danych. Firma postanowiła więc odpowiedzieć na apele użytkowników i udostępnić rozwiązania, które mają zdecydowanie utrudnić nieuczciwy proceder.

Nowa technologia będzie rozszerzeniem systemu Plug and Play - ma ona umożliwić precyzyjne kontrolowanie, jakie dane może kopiować na przenośne i bezprzewodowe urządzenia określony użytkownik.

Przedstawiciele Microsoftu zastrzegli również, że pewne rozwiązania, umożliwiające kontrolowanie tego, co jest kopiowane na dyski USB, zaimplementowano juz do Service Packa 2 dla Windows XP (SP2 dla angielskiej wersji Windows XP pojawił się w połowie sierpnia, polska wersja dodatku ma zostać udostępniona jutro).