Microsoft poprawia wyszukiwarkę Bing

Uruchomiona kilka dni temu przeglądarka Bing obarczona była błędem, w wyniku którego bez wiedzy i zgody użytkowników zmieniały się ustawienia w przeglądarce Internet Explorer 6. Microsoft usunął już usterkę, jednak na forach internetowych zawrzało.

Użytkownicy korzystający z IE6 skarżyli się, że bez względu na to, z jakiego systemu wyszukiwania w przeglądarce korzystali, byli odsyłani do rezultatów generowanych przez Bing. Na forach pomocy technicznej Google rozgorzała dyskusja nad przyczynami problemu. Jeden z użytkowników, ukrywający się pod pseudonimem "Kilyo" znalazł wytłumaczenie. IE 6 wykorzystuje klucz rejestru Windows do analizy składni i reguł gramatycznych nieznanego tekstu - wyszukiwanych haseł - wprowadzanego w pasku adresu.

"Problem w tym, że funkcja URL SearchHook [wykorzystywana np. wtedy, gdy użytkownik wpisuje adres internetowy bez podania protokołu, np.http:// czyftp://. Przeglądarka sama próbuje zidentyfikować odpowiedni protokół] została przez Microsoft zaprojektowana tak, by nieznany tekst z paska adresu dodawać do ciągu URL." Bing miał przestać przyjmować żądania wysyłane z przeglądarek korzystających z innych usług wyszukiwania, np. Google.

Producent zdążył już usunąć usterkę.

IE6 zadebiutował w sierpniu 2001 r., ok. 2 miesiące przed premierą Windows XP. Na wieść o problemach stwarzanych przez aplikację Microsoft zaapelował o przesiadkę na jej najnowszą wersję, Internet Explorer 8.

Wyszukiwarka Bing zastąpiła Live Search - znaleźć ją można pod adresem bing.com czy bing.pl. Strona oferuje różne możliwości wyszukiwania, m.in. wyświetlanie ustalonych kategorii wyników jak filmy czy obrazy.