Microsoft pokona spam?

Bill Gates poinformował, że jego korporacja przygotowuje technologię, która pozwoli zahamować plagę spamu. Rozwiązanie nie jest jeszcze dostępne na rynku, a już zostało skrytykowane przez ekspertów walczących z lawiną niechcianych wiadomości.

Szef Microsoftu poinformował o nowym rozwiązaniu antyspamowym podczas konferencji RSA w San Francisco. Nowa technologia nazywa się ID Caller i polega na przeprowadzaniu autentyfikacji nadawcy przesyłanej wiadomości. Microsoft pracował nad nią przez rok czasu.

Rozwiązania antyspamowe, które wymagają przeprowadzenia autentyfikacji nadawcy są coraz bardziej powszechne. W poniedziałek firma Sendmail poinformowała o przygotowywaniu takiego narzędzia.

ID Caller nie został jeszcze udostępniony na rynku, a już pojawiły się pierwsze słowa krytyki pod adresem Microsoftu. Eksperci wskazują, że ważnym mankamentem rozwiązania jest to, że pozwala pobrać wszystkie wiadomości na serwer, nawet te, które od razu klasyfikują się do określenia mianem spamu. Co więcej, narzędzie nie skanuje treści listów, a jedynie sprawdza IP serwera przesyłającego e-maile. Zdaniem wielu, w ten sposób skrzynki użytkowników z pewnością wciąż będą zalewane niechcianymi wiadomościami.

Co ciekawe, ID Caller ma być technologią rozwijaną dalej w formie otwartego standardu.

”Rozwiązywanie problemu spamu to jak leczenie raka” – skomentował John Levine, członek zarządu Antispam Research Group - To nie jest jedna choroba, ale 100 odmian i każdą trzeba leczyć inaczej.