Microsoft planuje przejmować małe firmy

Steve Ballmer, prezes Microsoft, poinformował w San Francisco, że nowa strategia firmy na najbliższe lata to kupowanie do 20 mniejszych przedsiębiorstw rocznie, a nie przejmowanie za kilka miliardów USD dużych spółek.

- Zapewne będziemy kupować 20 firm rocznie przez najbliższe pięć lat- mówił Ballmer. Każdy zakup ma oscylować w granicach 50 mln- 1 mld USD.

Wcześniej sugerowano, że Microsoft, posiadający 23 mld USD w gotówce, przymierza się do przejęcia portalu Yahoo Inc. lub serwisu społecznościowego Facebook. Ballmer kategorycznie nie zaprzeczył tym pogłoskom, jednak podkreślił, że obecnie głównym celem MS jest iść "niezależną ścieżką".

W tym roku korporacja kupiła za 6 mld USD grupę agencji e-marketingowych aQuantive. Według obserwatorów rynku, po takim dużym zakupie spodziewano się jeszcze większych inwestycji ze strony giganta z Redmond. Spekulowano, że jeśli rzeczywiście nastąpiłoby połączenie Yahoo i Microsoft, taka decyzja zagroziłaby pozycji Google jako światowego lidera internetowego biznesu.

Tymczasem do końca czerwca 2007 r. Microsoft przejęło już 23 firmy- łączna wartość 13 z nich wynosi 1,34 mld USD.

Źródło: Reuters