Microsoft otwiera nowe oddziały badawcze

Microsoft chce konkurować z Google na rynku wyszukiwarek internetowych. Właśnie w tym celu firma otwiera w Europie trzy nowe oddziały badawcze.

Microsoft podaje, że nowe biura zostaną otwarte w Paryżu, Londynie oraz Monachium. Zwiększony zostanie również budżet przeznaczony na rozwój jaki obecnie gigant z Redmond inwestuje w Europie. W tej chwili jest to ok. 600 mln USD rocznie.

"Na rynku wyszukiwarek internetowych to my jesteśmy tym 'goniącym'. Jednak wierzymy, że jest tu jeszcze wiele do osiągnięcia i sporo miejsca na innowacje. Dla takiej firmy jak Microsoft internetowe wyszukiwanie jest doskonałą szansą na zwiększenie \udziału w rynku reklam internetowych" - powiedział Steve Ballmer, prezes Microsoftu.

Steve Ballmer nie chciał zdradzić ile dokładnie funduszy zostanie przekazanych na nowe, europejskie centra badawcze. Wiadomo, że w przeciągu kilku lat prace w nich znajdzie kilkaset nowych specjalistów. Niedawno jednak prezes Microsoftu wspominał, że na zwiększenie udziału w rynku wyszukiwarek przez 5 lat firma będzie przeznaczać 5-10% swoich przychodów. W zakończonym roku finansowym 2008 wyniosły one ok. 60 mld USD (51 mld USD rok wcześniej).

Przypomnijmy, że obecnie Microsoft może pochwalić się udziałem w rynku wyszukiwarek internetowych rzędu 2%. Dla porównania Google ma 79 proc. udział.