Microsoft obroni przed monopolem Nokii

Firma z Redmond poinformowała, że prowadzi rozmowy z producentami telefonów komórkowych i przedstawia im propozycję dostarczenia oprogramowania dla nowej generacji inteligentnych komórek.

Amerykański potentat zamierza zdecydowanie wejść na rozwijający się rynek tzw. inteligentnych telefonów komórkowych. W ciągu „kilku lat”, jak przewiduje Ben Waldman, wiceprezes działu urządzeń mobilnych Microsoft, oprogramowanie MS będzie obsługiwało 100 mln telefonów przenośnych na całym świecie.

Ramy czasowe tej gwałtownej ekspansji przedstawiciel Microsoftu zakreślił następnie w rozmowie z Reuters na 3 do 5 lat. Obecnie udział firmy Billa Gatesa w tym rynku wynosi 0% - przedstawiona wizja zakłada opanowanie 25%.

Według przedstawiciela Microsoftu producenci telefonów obawiają się dominacji Nokii na rynku oprogramowania dla telefonów. „Szukają alternatywy dla Nokii” – podkreśla Waldmann. Na początku tygodnia Microsoft przedstawił już nowe oprogramowanie dla inteligentnych komórek, które umożliwia pobieranie poczty, zarządzać kalendarzem lub grać w gry typu pinball. Waldmann potwierdził ponadto, że sukces Microsoftu zależy od porozumienia z takimi producentami jak Motorola i Sony Ericsson.