Microsoft: nowy portal dla programistów

Microsoft uruchomił nowy portal skierowany do programistów. Dzięki niemu społeczność programistyczna będzie mogła się zapoznawać oraz wypróbowywać nowe propozycje programistyczne, które Microsoft w przyszłości będzie zamierzał wprowadzić na rynek. Da im to również możliwość współpracy programistycznej przy ich tworzeniu.

DevLabs to portal, na którym Microsoft zamierza udostępniać zebranej wokół niego społeczności wstępne założenia dotyczące nowych projektów. Uczestnicy będą mogli wpływać na przedstawiane propozycje dzięki przekazywaniu dodatkowych wskazówek odnośnie oczekiwanego końcowego ich kształtu. To również oni otrzymają wczesne wersje takiego oprogramowania do testów.

Przedstawiane pomysły będą nie tylko założeniami nowego oprogramowania. Będą to również propozycje nowych funkcjonalności, które powinny być zaimplementowane w istniejącym już oprogramowaniu. Ich etap będzie na tyle wczesny, że decyzja o ich końcowym wykorzystaniu nie będzie przesądzona. Część z nich może zostać włączona do istniejących już produktów, część trafi do społeczności open-source'owej, a część z nich zapewne zostanie porzucona.

W obecnej chwili DevLabs pracuje nad czterema projektami. Pierwszy z nich to Small Basic, czyli narzędzia programistyczne przeznaczone dla początkujących programistów, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Zostanie on oparty o język BASIC oraz środowisko .NET. Kolejne dwa projekty to Pex i Popfly. Pierwszy z nich ma pozwolić na tworzenie gier czy stron www, drugi to narzędzie do testowania napisanego oprogramowania. I ostatni projekt, Chess, czyli tworzony od kilku lat kolejne narzędzie do testowania. Jego prezentacja ma się odbyć w tym tygodniu na PDC.