Microsoft ma sposób na piratów

Przedstawiciele koncernu poinformowali o opracowaniu nowego systemu zabezpieczania płyt CD przed nielegalnym kopiowaniem. Windows Media Data Session Toolkit ma być stuprocentowo skuteczny, jego zaletą ma być również możliwość odtwarzania zabezpieczonych płyt na różnych urządzeniach - w tym również komputerach PC.

Microsoft ma sposób na piratów

Największą wadą stosowanych do tej pory przez różne firmy systemów zabezpieczania płyt było to, że, w większość przypadków, zabezpieczenie sprowadzało się do uniemożliwienia odtwarzania takich płyt na komputerach PC. Niestety, bardzo często zdarzało się również, że takich nośników nie można było odtwarzać w starszych stacjonarnych i samochodowych odtwarzaczach, a także w urządzeniach przenośnych.

Nowością w zaprezentowanym przez Microsoft Windows Media Data Session Toolkit jest fakt, iż dane będą zapisywane na płytach w kilku "warstwach" - każda z nich przeznaczona będzie dla innego urządzenia. Ta przeznaczona dla stacjonarnych odtwarzaczy będzie zwykła, jednak warstwa, z której dane odczytywać będą komputerowe napędy CD, zostanie już specjalnie zabezpieczona - tak, by niemożliwe było np. skopiowanie płyty.

Przedstawiciele Microsoftu zapewniają, że płyty produkowane tą metodą da się odtworzyć we wszelkich wykorzystywanych dziś napędach CD - stacjonarnych, samochodowych, przenośnych oraz komputerowych. Oznaczało by to, że Windows Media Data Session Toolkit będzie znacznie bardziej "przyjazny" dla użytkowników niż inne tego typu systemy, które często sprawiały, że osoby, które do odtwarzania płyt wykorzystywały komputery, nie mogły słuchać wielu nowych płyt.

Chęć korzystania z opracowanego przez Microsoft systemu zadeklarowały już dwie firmy z tzw. Wielkiej Piątki (czyli pięciu największych koncernów fonograficznych) - Universal Music oraz EMI.