Microsoft kupuje Navision

Za 1,3 mld USD Micorsoft kupi duński Navision - producenta oprogramowania dla małych i średnich firm.

Navision jest producentem oprogramowania dla małych i średnich firm, dostarcza rozwiązania w zakresie zarządzania łańcuchem dostaw, finansami i kontaktami z klientem. Według komunikatu Navision, rada nadzorcza zaakceptowała już transakcję. Microsoft kupi akcje Navision za cenę o 37% wyższą od obecnych notowań spółki. Microsoft przejmie także 1,2 tys. obecnych pracowników firmy. Navision będzie włączone do działu Business Solutions firmy z Redmond. Duńska centrala firmy stanie się największym ośrodkiem tworzenia oprogramowania Microsoft poza Stanami Zjednoczonymi.

Microsoft zainwestuje w dział tworzenia produktów Navision i rozwinie sieć sprzedaży i marketingu. Obecni klienci Navision nie odczują zmian, w przyszłości zwiększy się natomiast tempo wprowadzania nowych produktów informatycznych przez firmę.

W I kw. br. przychody Navision wyniosły 46,8 mln USD, z czego blisko 80% przyniosła sprzedaż poprzez europejskie oddziały spółki. Zysk netto w I kwartale wyniósł 2,9 mln USD. W Polsce Navision jest obecne od 1999 roku.

Warto przypomnieć, że przed rokiem Microsoft przejął innego producenta oprogramowania biznesowego - Great Plains Software.