Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Microsoft dominuje

W minionym roku, wśród polskich internautów rósł poziom wykorzystania oprogramowania firmy Microsoft. Wyroby z Redmond zdominowały rynek systemów operacyjnych i przeglądarek internetowych.

Wśród polskich internautów dość szybko rozpowszechniła się przeglądarka Internet Explorer 6. Podczas gdy jeszcze na początku minionego roku korzystało z niej 20% użytkowników, to już pod koniec 2002 roku było ich ponad dwa razy więcej.

Nadal jednak najpopularniejszą używaną w Polsce przeglądarką pozostaje Internet Explorer 5.x, mimo iż jej udział w rynku spadał w takim samym tempie, w jakim wzrastał udział nowszej wersji (z 70% do 50%). Mimo że Windows 98 ustąpił pola Windows XP o 10%, to nadal pozostaje najczęściej używanym systemem operacyjnym w Polsce. Podobnie jak z IE 5.x, na początku 2003 korzysta z niego około połowy polskich internautów.

Przeglądarka Netscape Comunicator, która kiedyś była poważną konkurencją dla produktów z Redmond, odnotowała w minionym roku spadek popularności. Przez cały 2002 rok, poziom jej wykorzystania z około 3% zmniejszył się o połowę. Również nowa wersja przeglądarki - Netscape 7, nie zdobyła uznania w oczach licznej rzeszy internautów; zainteresowało się nią zaledwie 0,5% użytkowników Sieci.

Konkurencją dla produktu AOL Time Warner, stały się obecnie przeglądarki Opera i Mozilla. Z Opery korzysta obecnie ok. 1,2% internautów, czyli dwukrotnie więcej niż przed rokiem. Mozilla 1, która udostępniona została na wiosnę, zdobyła już zainteresowanie ok. 1% użytkowników.

Podobną do IE 6 dynamiką charakteryzował się wzrost zainteresowania systemami operacyjnymi giganta z Redmond. W styczniu 2002 Systemu Windows XP zainstalowany był na 6% komputerów, zaś w grudniu pod jego kontrolą pracowało już 20% komputerów podłączonych do Sieci. Wykorzystanie alternatywnych wobec Windows systemów operacyjnych utrzymywało się w 2002 roku bez większych zmian. Użytkownicy zarówno systemu Linux, jak i MacOS nie stanowią nawet procenta użytkowników polskiej sieci.

Analiza oparta została na statystykach oglądalności ok. 4 tys. witryn monitorowanych przez system GeMius, odwiedzanych tygodniowo przez ok. 2 mln użytkowników.