Microsoft dominuje

W minionym roku, wśród polskich internautów rósł poziom wykorzystania oprogramowania firmy Microsoft. Wyroby z Redmond zdominowały rynek systemów operacyjnych i przeglądarek internetowych.

Wśród polskich internautów dość szybko rozpowszechniła się przeglądarka Internet Explorer 6. Podczas gdy jeszcze na początku minionego roku korzystało z niej 20% użytkowników, to już pod koniec 2002 roku było ich ponad dwa razy więcej.

Nadal jednak najpopularniejszą używaną w Polsce przeglądarką pozostaje Internet Explorer 5.x, mimo iż jej udział w rynku spadał w takim samym tempie, w jakim wzrastał udział nowszej wersji (z 70% do 50%). Mimo że Windows 98 ustąpił pola Windows XP o 10%, to nadal pozostaje najczęściej używanym systemem operacyjnym w Polsce. Podobnie jak z IE 5.x, na początku 2003 korzysta z niego około połowy polskich internautów.

Przeglądarka Netscape Comunicator, która kiedyś była poważną konkurencją dla produktów z Redmond, odnotowała w minionym roku spadek popularności. Przez cały 2002 rok, poziom jej wykorzystania z około 3% zmniejszył się o połowę. Również nowa wersja - Netscape 7, nie zdobyła uznania w oczach licznej rzeszy internautów; zainteresowało się nią zaledwie 0,5% użytkowników Sieci.

Konkurencją dla produktu AOL Time Warner, stały się obecnie przeglądarki i Mozilla. Z Opery korzysta obecnie ok. 1,2% internautów, czyli dwukrotnie więcej niż przed rokiem. Mozilla 1, która udostępniona została na wiosnę, zdobyła już zainteresowanie ok. 1% użytkowników.

Podobną do IE 6 dynamiką charakteryzował się wzrost zainteresowania systemami operacyjnymi giganta z Redmond. W styczniu 2002 Systemu Windows XP zainstalowany był na 6% komputerów, zaś w grudniu pod jego kontrolą pracowało już 20% komputerów podłączonych do Sieci. Wykorzystanie alternatywnych wobec Windows systemów operacyjnych utrzymywało się w 2002 roku bez większych zmian. Użytkownicy zarówno systemu Linux, jak i nie stanowią nawet procenta użytkowników polskiej sieci.

Analiza oparta została na statystykach oglądalności ok. 4 tys. witryn monitorowanych przez system GeMius, odwiedzanych tygodniowo przez ok. 2 mln użytkowników.